راه‌اندازی سامانه توزیع مرغ از کشتارگاه‌ تا صنوف در گیلان

0 696

نبود تعادل درعرضه، افزایش قیمت و کمبود گوشت مرغ در سایر استانهای کشور، دست اندرکاران ستاد تنظیم بازار گیلان را مجاب به راه اندازی سامانه مدیریت سیستمی توزیع مرغ از کشتارگاه‌ها تا محل عرضه صنوف کرد.

در حدود ۷۰۰ واحد مرغداری جوجه یک روزه و مرغ گوشتی و مادر در گیلان فعالیت دارند که روزانه چیزی حدود ۵۵۰ تا ۶۰۰ تن مرغ گوشتی تولید می‌کنند. این استان از بزرگ ترین تولید کنندگان مرغ در شبکه تولید مرغ کشوراست که نیمی از تولیدات گوشت سفید آن در بازارهای داخلی و مابقی به تهران و البرز و قزوین  توزیع می‌شود.

 در حالیکه ۲۵ درصد نیاز کشور توسط مرغداری‌های گیلان تامین می شود، رئیس سازمان صمت گیلان ازتشدید نظارت برعرضه خارج از شبکه و بدون ثبت مرغ در سامانه جامع تجارت تخلف استان خبر داد.

«فرهاد دلق پوش» با تأکید بر نظارت شدید پس از ابلاغ و تفهیم روند سامانه جامع تجارت گفت: اگر از فردا این روند در کشتارگاه‌ها و عاملین توزیع انجام نشود تخلف است و با آن واحد برخورد می شود.

فرهاد دلق‌پوش در کارگروه فرعی تنظیم بازار استان گیلان با بیان اینکه باید به سیستم توزیع مرغ در استان نظارت شود، افزود: مدیریت سیستمی توزیع مرغ از کشتارگاه‌ها تا محل عرضه صنوف با کنترل و نظارت بیشتر در استان گیلان انجام می‌شود.

رئیس سازمان صمت گیلان با بیان اینکه ثبت محموله به ‌صورت الکترونیک با همکاری شرکت پست و کشتارگاه‌ها و عاملین توزیع در سراسر استان انجام می‌شود، گفت: سازمان صمت در حوزه تولید مرغ حسب قانون دخالتی ندارد و فقط توزیع و نظارت بر قیمت آن جزو وظایف محوله این سازمان است.

در گیلان هفت کشتارگاه رسمی فعالیت دارند و بیش از ۶۰۰ تن در روز مرغ تولید می شود و مرغ مورد نیاز مصرفی این استان حداکثر ۲۵۰ تن است. در حال حاضرهر کیلو مرغ گرم در فروشگاههای استان ۲۹ هزار و ۷۰۰ تومان عرضه می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.