کاهش مشارکت شهروندان گیلانی در استفاده از ماسک

0 326

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از افزایش شمار مبتلایان به کرونا در استان خبر داد و گفت: شمار مبتلایان به کرونا در گیلان افزایش ‌یافته و به نظر می‌رسد در روزهای آینده این سیر صعودی ادامه داشته باشد.

«ارسلان سالاری» با بیان اینکه در حال حاضر ۲۳۰ نفر در مراکز درمانی استان بستری هستند، اضافه کرد: متأسفانه روزهای گذشته با افزایش آمار و ابتلای گیلانیان به کرونا شدیم به ‌گونه‌ای که طی ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۶۵ بیمار جدید در مراکز بیمارستانی ما بستری‌شده‌اند و تعداد بیماران در بخش‌های ICU  افزایش یافته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از عادی انگاری برخی‌ شهروندان در تجمعات گله کرد و افزود: ویروس کرونا به‌ شدت فعال است، اما جای تعجب است که در این شرایط همچنان برخی‌ها از جمله سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای شرایط را عادی می‌پندارند و در تمامی اماکن و تجمعات حضور دارند.

وی با اشاره به مشارکت کمتر از ۴۰ درصدی شهروندان در رعایت پروتکل‌های بهداشتی گفت: در گذشته بیش از ۸۰ درصد گیلانیان دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی را رعایت می‌کردند اما اکنون میزان مشارکت شهروندان گیلانی در زمینه‌ی ارائه دستورالعمل‌های بهداشتی کاهش‌یافته است.

انتقادات رییس دانشگاه علوم پزشکی از کاهش مشارکت شهروندان دراستفاده از ماسک و عدم رعایت دستورالعملهای بهداشتی درحالی مطرح شده است که امروز رییس سازمان صمت گیلان از تولید یک میلیون و ۹۸۵ هزار عدد ماسک یک بار مصرف توسط واحدهای صنعتی استان وعرضه و توزیع آن خبر داده است.

فرهاد دلق پوش گفته: براساس برآوردها نیاز استان در بخش های مختلف اعم از درمانی و عمومی حدود ۲ میلیون ماسک در هفته است. درحال حاضر این میزان ماسک توزیع شده و نه تنها نیاز استان را برطرف می کند، بلکه مازاد بر نیاز هم است.

اما عدم استفاده از ماسک در گیلان تنها مشکل بخش درمانی استان نیست. کمبود تجهیزات پزشکی و فرسودگی آنها چند سالی است بخش درمان استان را درعقب ماندگی نگاه داشته است. بعد از گذشت حدود ۸ ماه از شیوع گسترده کرونا ویروس در گیلان و همزمان با شیوع موج سوم کرونا، همچنان برخی از مراکز درمانی و بیمارستانی استان فاقد امکانات و تجهیزات درمانی مناسب ازجمله تجهیزاتی شامل ونتیلاتور، رادیولوژی پرتابل، مانیتورینگ الکتروکاردیوگراف هستند. این درحالیست که در بهارگذشته ، مبالغ قابل توجهی از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور جهت تامین و تجهیز و نوسازی  تجهیزات فرسوده‌ی بیمارستان به استان اختصاص یافت، اما نوسازی تجهیزات فرسوده بیمارستانی استان همچنان درانتظار دریافت اعتبارات بیشتری از سوی دولت و عزم مسوولان دانشگاه علوم پزشکی در پیگیری  اختصاص آن است.

لازم به ذکر است، گیلان با داشتن ۳۶ بیمارستان و ۱۴۰۰ تخت،  با کمبود ۲۰۰۰ تخت روبه‌ روست. بخشی از این کمبودها درایام موج اول کرونا در بهار گذشته با اعتباری معادل ۳۰۰ میلیارد تومان رفع شد. پیشتر دانشگاه علوم پزشکی گیلان ، میزان اعتبار مورد نیاز در تجهیز و توسعه در حوزه‌ی‌ بهداشت و درمان استان را ، نیازمند ۱۳ هزار و ۸۳۰ میلیارد ریال اعلام کرده بودند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.