کندی احداث پروژه نهضت ملی مسکن در گیلان

عدم واریز به موقع منابع مالی متقاضیان موجب شده:

0 238

پروژه‌ احداث نهضت ملی مسکن به عنوان یکی از مهم‌ترین پروژه های تامین مسکن در گیلان بعد از گذشت دوسال همچنان به کندی پیش می رود. طرح نهضت ملی مسکن که توسط دولت سیزدهم و وزارت راه و شهرسازی پیگیری می‌شود حال در قالب قانون جهش تولید مسکن در دولت قرار است طی چهار سال آینده ۴ میلیون نفر متقاضی را صاحب خانه کند. اما در این مدت با افزایش قیمت مصالح ساختمانی و تورم، ساخت و ساز این واحدها به کندی پیش رفته و این در حالیست که با ثبت نامی های جدید در فاز دوم طرح نهضت ملی بعد از گذشت چند ماه نه تنها تعداد متقاضیان حایز شرایط اعلام نشده بلکه هنوز زمین مورد نیاز برای احداث واحدهای  مسکونی در فاز دوم طرح در اختیار پیمانکار و مجری پروژه قرار نگرفته است. این موضوع مسیر خانه دار شدن مردم در طرح نهضت ملی مسکن را دشوارتر کرده است.

روز گذشته «اسدلله عباسی» استاندار گیلان در جلسه شورای مسکن استان با اشاره به کندی اجرای طرح با تاکید بر اینکه هیچ‌گونه تعللی در ساخت واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی مسکن در گیلان پذیرفتنی نیست اظهار کرد: همه دستگاه‌ها موظف هستند همکاری کنند تا واحدها احداث و در اسرع وقت به مردم تحویل داده شود.

وی از دستگاه‌های اجرایی خواست که از ظرفیت سپاه، قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) و سایر نهادها در پیشبرد پروژه‌های مذکور بهره گیرند تا سهیمه گیلان هر چه زودتر عملیاتی شود.

سهم گیلان از محل ساخت ۴ میلیون مسکن در طرح نهضت ملی  ۲۲ هزار واحد در سال است که بنابر آمارهای اعلام شده از سوی اداره کل راه وشهرسازی عملیات اجرایی ساخت ۱۲ هزار واحد مسکونی در اراضی به مساحت ۱۰۸ هکتار در شهرهای رشت، انزلی، صومعه سرا، لنگرود و رودسر توسط کارگزاران راه و شهرسازی از جمله بنیاد مسکن و ستاد اجرایی فرمان امام آغاز شده است.

 سهم بنیاد مسکن در اجرای این طرح ۱۵۷۴ واحد مسکونی در شهرهای رشت، بندرانزلی، لنگرود، صومعه سرا، سیاهکل ، کیاشهر، مرجقل، شفقت و ماسال است که تاکنون فقط شهر انزلی با پیشرفت فیزیکی خوبی همراه شده است. درحالیکه از اجرای ساخت فاز اول این واحدها در حوزه بنیاد مسکن بیشتر از یکسال گذشته و قرار بوده در مدت زمان ۲۴ ماه به متقاضیان واگذار شود اما این طرح چرا با چالش کندی پیشرفت پروژه مواجه شده است؟

در این باره «بهمن بابایی» معاون امور مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان عدم واریز به موقع منابع مالی از سوی متقاضیان را موجب کندی اجرای پروژه در زمان بندی مقرر و طبق برنامه ریزی عنوان کرد.

بابایی به مرور گفت: پیشرفت فیزیکی واحدها بر اساس واریزی منابع مالی متقاضیان به جلو می رود چرا که با آورده به موقع مردم در موعد اعلام شده امکان خریداری مصالح ساختمانی مورد نیاز فراهم می شود.

 معاون مسکن بنیاد مسکن گیلان در تشریح وضعیت پروژه ساخت واحدها در مناطق مختلف استان گفت: تا کنون ۲۹هزار ۲۹۴ هزار هکتار زمین از سوی راه وشهرسازی به بنیاد مسکن تخصیص یافته که در سه شهر استان عملیات ساخت در دست اقدام است.

 وی اضافه کرد: تا به امروز تعداد ثبت نام شدگان در نهضت ملی مسکن ۴۱ هزار ۳۱۶ نفر بوده که ۱۱۸۵۹ نفر حایز شرایط شدند. از این تعداد ۶هزار ۴۴۸ نفر موفق به واریز منابع مالی سهم خود شدند.

وی تعداد واحدهای در دست ساخت بنیاد مسکن را ۱۴۳۲ واحد در ۴ شهررشت، آستارا، انزلی و لنگرود اعلام کرد که تا کنون به ۸۰۰ نفر تخصیص داده شده است. همچنین تعداد واحدهای گروه ساخت در استان نیز ۱۶۲۳ واحد است که در ۱۰ شهر استان واقع شده است.

بابایی با اشاره به پیشرفت فیزیکی ۳۱ درصدی  پروژه در بخش اسکلت و سربندی پروژه ۳۱۲ واحدی رشت افزود: از مجموع ۶۲۴ واحد، در فاز اول ۳۱۲ واحد در رشت در دست ساخت قرار دارد. فاز دوم طرح نیز با ۱۹۲ و ۱۲۰ واحد در حال آماده سازی و پی کنی برای شروع کار پیمانکار قرار گرفته است.

معاون امور شهری بنیاد مسکن همچنین در خصوص پیشرفت پروژه در شهرهای انزلی و لنگرود اظهار کرد: ساخت واحدها در انزلی به سقف آخر رسید و ۳۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. در لنگرود نیز پیشرفت فیزیکی طرح ۲ درصد است. در آستارا نیز پروژه ۶۱۶ واحدی به صدور پروانه رسیده است.

بابایی همچنین به اجرای همزمان زیرساختهای زیربنایی در پروژه های نهضت ملی مسکن اشاره کرد و گفت: در کارگروه مسکن ایجاد زیربناها همزمان با اجرای پروژه ازسوی استاندار موردر تاکید قرار گرفت.

معاون امور مسکن شهری بنیاد مسکن گیلان عمده مشکل مهم پروژه‌های نهضت ملی مسکن را نبود ثبات قیمت در مصالح ساختمانی و میله گرد اعلام کرد و گفت: عدم تثبیت قیمت در این بخش موجب شده تکلیف ما با مردم در تعیین قیمت هر متر مربع از این واحدها مشخص نشود.

 وی اضافه کرد: سود بالای ۱۸ درصدی باز پرداخت اقساط، انتخاب زمین مناسب برای اجرای پروژه و لزوم حمایت دولت از دهک های اول از سوم  متقاضی نهضت مسکن را از دیگر موانع و مشکلات پیش روی اجرای نهضت ملی مسکن دانست.

بابایی عمده متقاضیان حایز شرایط در مسکن ملی گیلان را از دهک های ۴ تا ۷  جامعه و از اقشار کارگری و کارمندی بیان کرد.

 لازم به ذکر است روز گذشته «ماکان پدرام» مدیرکل راه و شهرسازی استان از در اختیار قرار گرفتن  ۱۴۷ هکتار زمین مربوط به ساخت واحدهای راه و شهرسازی خبر داد و گفت: بالغ بر ۱۰۷ هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در گیلان ثبت‌نام کردند که ۳۲ هزار و ۶۳۱ نفر حائز شرایط شناخته شدند و هم‌اکنون اجرای ساخت ۴۵۰ واحد در شهرهای رشت، بندرانزلی و آستارا آغاز شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.