۱۰۰ روستای گیلان بدون اینترنت

مدیرکل ارتباطات گیلان گفت:

0 228

مدیرکل ارتباطات گیلان با اشاره به اینکه ۱۰۰ روستا در گیلان هیچگونه ارتباط اینترنتی ندارند، از اتصال ۴۵ روستا تا پایان شهریور به شبکه ملی اطلاعات خبر داد.

«فرزاد توکلی» همچنین از افتتاح ارتباط اینترنتی ۱۸ روستای گیلان در هفته ارتباطات خبر داد و گفت: اتصال ۵۰ روستای باقیمانده به شبکه ملی اطلاعات تا پایان امسال برنامه‌ریزی شده است. تا پایان سال ۱۴۰۱ نیز جشن برقراری ارتباطات اینترنتی کل روستاها در گیلان برگزار می شود.

فرزاد توکلی، شاخص دسترسی به تلفن ثابت در گیلان را در حال حاضر یک میلیون مشترک و یک میلیون و ۴۰۰ هزار پرت اعلام کرد و گفت: این آمار نشان دهنده ضریب نفود ۴۲ درصدی خانوارهای استان و رتبه هشت در کشور است.

وی با بیان اینکه گیلان چهار میلیون و ۶۰۰ هزار مشترک تلفن همراه در سه اپراتور دارد، افزود: ضریب نفوذ تلفن همراه در گیلان ۱۸۰ درصد است که رتبه پنجم گیلان را نشان می‌دهد. همچنین ضریب نفوذ اینترنت ثابت خانوارهای استان ۱۴ درصد و ضریب نفود اینترنت همراه در گیلان نیز ۱۱۸ درصد است که رتبه هشت کشور را به خود اختصاص داده است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان سرقت کابل‌های مخابراتی را چالش ارتباطات استان بیان کرد و گفت: بیش از ۳۰۰ هزار متر کابل مخابراتی در گیلان سرقت شده و جایگزین کردن آن هم کاری بسیار پرهزینه است. در مناطقی و نقاطی که با تعدد سرقت کابل‌های مخابراتی مواجهیم شرکت ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان قصد دارد از طریق سیم کارت‌هایی که شبیه سیم کارت‌های تلفن همراه است سرویس‌های تلفن خانگی و اینترنت را به مشترکان ارائه کند.

لازم به ذکر است گیلان بیش از ۲ هزار ۵۰۰ روستا دارد که تنها حدود هزار و ۳۰۰ روستای آن به اینترنت مبتنی برAdsl دسترسی دارند و بسیاری از روستاهای واقع در ارتفاعات از زیرساختهای مخابراتی و اینترنتی وزارت ارتباطات محروم هستند. آمارها از وجود ۵۳۸ روستای بالای ۲۰ خانوار در گیلان حاکی است که فاقد اتصال اینترنت روی موبایل هستند. نبود زیرساخت‌های سرویس اینترنت پرسرعت بر بسترتلفن همراه در از جمله محرومیتهای روستاهای مناطق کوهستانی، صعب‌العبور وکوهپایه‌ای گیلان است. افزوده است. این درحالیست که براساس برنامه‌ی ششم توسعه و در راستای دسترسی مدارس به اینترنت، وزارت ارتباطات و فناوری مکلف است، کلیه‌ی روستاهای بالای ۲۰ خانوار را به شبکه‌ی ملی اطلاعات متصل کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.