۱۳۰ ساختمان ناایمن در رشت

رییس آتش نشانی؛ رفع نواقص نکنند اسامی شان اعلام می شود

1 592

۱۳۰    ساختمان ناایمن در رشت در شرایط بسیار پرخطر قرار دارند که می‌توانند حوادثی همچون متروپل و پلاسکو را در این شهر رقم بزنند.

اینروزها فرو ریختن متروپل آبادان، توجه مسؤولان قضایی و مدیران شهری رشت را نسبت به وجود ساختمان‌های فرسوده، ناایمن، نسقی ساز و نیز لزوم اصلاح نواقص وایمن سازی در آنها به خود جلب کرده است. شکی نیست رشت با وجود برخورداری از ۷۰۰ هکتار بافت فرسوده و ساخت وسازهای ناایمن در اراضی نسقی، تعداد زیادی از ساختمانهای ناایمن و فاقد ضوابط مقررات ملی ساختمان را در خود جای داده است. ساختمانهایی که هر کدام خود از ظرفیت بالقوه‌ای برای تبدیل شدن به متروپل دیگری را دارا هستند.

 در حالیکه هفته گذشته مرور در گزارشی اسامی تعدادی از پاساژهای قدیمی و پرخطر رشت را اعلام کرد، امروز رییس آتش نشانی شهرداری رشت از وجود ۱۳۰ ساختمان و امکان عمومی دیگر در این شهر خبر داد که باید نواقص موجود در آنها از حیث اجرای مقررات ملی ساختمان و اطفای حریق برطرف شود. درغیر این صورت اسامی آنها رسانه‌ای خواهد شد.

«شهرام مومنی» در گفت و گوبا مرور افزود: این ساختمانها شامل ساختمانهای تاریخی بافت مرکزی رشت از جمله هتلها و مهمانسراها، بیمارستان، مراکزدرمانی و مطب ها، ، تعدادی از ساختمانهای مسکن مهر، کاروانسراها وطاقی‌های بازار بزرگ رشت هستند که بارها مورد پایش و ارزیابی آتش نشانی رشت قرار گرفتند.

وی اظهار کرد:عمده نواقص و مشکلات این ساختمانها مربوط به عدم رعایت مقررات ملی ساختمان و ضوابط ایمنی بخصوص در اطفای حریق هستند که بارها این مشکلات به مالکان آنها اعلام شده است. نبود جان پناه، راه پله‌های مناسب، سیستم سیم کشی برق و انشعابات غیر مجاز و نبود سیستم اعلام حریق از دیگر نواقص ساختمانهای عمومی هستند و شهروندان آگاه باشند که بارها به مالکان و هیأت امنای آنها تلنگر زده شده است.

وی تأکید کرد: همچنین یکی دیگر از اماکنی که برای ما بسیار نگران کننده است برخی از مراکز درمانی پرتردد و معروف رشت در خیابان نواب و گلباغ نمازهستند که عمده اینها دارای پایان کار مسکونی بوده اما بعنوان مطب مورد استفاده قرار گرفته‌اند. با توجه به بار تصرف و حجم ورود و خروج مردم به آنها لازم است هر چه سریعتر هیأت امنا و مالکان مراکز درمانی نسبت به اصلاح نواقص و ایمن سازی آنها اقدام کنند.

مومنی تأکید کرد: در خصوص رفع نواقص پاساژهای تجاری رشت و سایر اماکن عمومی بر اساس دستور العمل دادستان عمومی انقلاب اسلامی استان، مالکان آنها موظف به رفع نواقص و ایمن سازی ظرف مدت مقرر هستند در غیر این صورت اسامی آنها را اعلام می‌کنیم.

1 نظر
  1. د می گوید

    خیلی ممنون. بالاخره یک اشاره به بدترین نمونه ساخت و ساز و تجارت در نواب! نه ساختمان ، نه راه نه پیاده رو ، نه پارکینگ ، نه فضای سبز و نه هیچ توجیهی برای تمرکز اینهمه خدمات پزشکی و در نتیجه ازدحام بیمار و نا توان و کم توان در یک نقطه ی پر مشکل …

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.