تشکلهای مردم نهاد با امکانات کم، کار بزرگی می کنند

بازدید شخصیت های مختلف حوزه محیط زیست و منابع آبی از فن آموز «مدرسه تالابی»

0 561

موسسه سبزکاران بالان از چهارشنبه گذشته برنامه ای را تحت عنوان «مامورین نجات زمین» با مشارکت مجموعه های کاربازی و فکربازی (در باغ کتاب تهران) برگزار کرده است.
در این برنامه که با هدف آموزش های محیط زیستی به زبان ساده به کودکان و نوجوانان است، برنامه ای اختصاصی در حوزه آب و تالاب طراحی شده است که در تاریخ های ۹-۱۰ و ۱۱ مرداد ماه از صبح تا شب برگزار شده است. در حین برپایی این برنامه سه روزه شخصیت های مختلفی از آن بازدید کرده و در جریان این اقدام قرار گرفتند.

بازدید از فن آموز «مدرسه تالابی»
«اشرفی‌زاده» معاون دفتر اکوسیستم‌های تالابی سازمان حفاظت محیط ‌زیست کشور از فن‌آموز «مدرسه تالابی» موسسه سبزکاران در باغ کتاب تهران بازدید کرد.
وی در حاشیه این بازدید گفت: تصاویر آموزشی که تهیه شده و بازی هایی که انجام می شود در کنار اطلاعاتی که ارائه می شود بسیار عالی است. همه می دانیم آموزش یکی از ارکان و اصول اصلی حفظ محیط زیست است و با توجه به نیازی که در مساله آموزش کودکان که آینده سازان کشور ما هستند، احساس می شود بسیار نقش اساسی خواهد داشت.
اشرفی زاده در ادامه اظهار کرد: با برگزاری چنین رویداد هایی اگر بتوانیم هر تعداد از کودکان را آموزش دهیم، اطرافیان آن ها یعنی دوستان و خانواده شان را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.
همچنین معاون آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست کشور از فن‌آموز مدرسه تالابی موسسه سبزکاران بازدید کرد.
«اسکندر امیدی نیا» در این بازدید گفت: فرآیندی در که روند آموزش این فن آموز مشاهده شد و اطلاعات و آموزش هایی که به شرکت کنندگان ارائه می شود بسیار مناسب است. نکته ای که به نظر جالب آمد این بود که آموزش ها در پایان به بازی ختم می شد و در نتیجه آن کودکان و نوجوانان با مشارکت اجتماعی و نقش آفرینی در جامعه آشنا می شدند.
وی ادامه داد: از آنجا که محیط زیست یک حوزه بین رشته ای است، در نتیجه آموزش در این موضوع متولی سنتی ندارد یعنی در سیستم مدرسه آموزش مشخصی در این حوزه اتفاق نمی افتد، از همین جهت فعالیت های آموزشی سازمان های مردم نهاد غیرسیاسی و خوشنام که به صورت تخصصی کار می کنند بسیار ارزشمند است.
امیدی نیا در ادامه با اشاره به موضوع فن‌آموز که مساله تالاب بود، تصریح کرد: موضوع تالاب و آب مساله تخصصی و دغدغه مهم استان های شمالی ما است، اما بسیار خوب است اگر موضوع فن‌آموز ها محدود به آب و تالاب نباشد و به سایر موضوعات نیز گسترش یابد برای مثال پسماند و فاضلاب از معضلات جدی این استان ها هستند، بخصوص به در مساله پسماند باید بسیار کار کرد هم در بحث تفکیک و هم در موضوعات دیگر آن لازم است کار آموزشی صورت گیرد.

قدرت سمن ها در آموزش های بنیادی با کمترین امکانات
«مجتبی نوری» ، مدیر پژوهش های کاربردی شرکت مدیریت منابع آب ایران هم با بیان اینکه  این فن‌آموز یکی از بهترین کارهایی بوده که من در موضوع آب و محیط زیست دیدم بیان کرد: سمن ها با امکانات محدود کارهای بزرگی انجام می‌دهند.
وی از روند برگزاری فن‌آموز «مدرسه تالابی» در باغ کتاب تهران بازدید کرد و در حاشیه این بازدید گفت: از همه کسانی که فکر کردند و یک سناریو زیبا و مهم درخصوص بخش مهمی از زندگی بشر را به شکل زیبایی تصویر سازی کردند تا بچه ها با آن ارتباط برقرار کنند و از این طریق بیاموزند، تشکر ویژه ای دارم.
نوری ادامه داد: شاید بتوان گفت این فن‌آموز یکی از بهترین کارهایی بوده که من در موضوع آب و محیط زیست و مساله تصویر سازی در این زمینه دیدم، در واقع احساس کردم که آمده ام یک فیلم سینمایی بسیار مهم را در خصوص تالاب ها ببینم و البته جای ابراز خوشحالی دارد که این نمایشگاه امسال اتفاق افتاده در سالی که تالاب ها اندکی جان گرفته اند و اتفاقاتی مانند این کمک می کند تا همه دست به دست هم بدهیم و از تالاب ها محافظت کنیم.
وی افزود: فکر می‌کنم وقتی کودکان به صورت تصویری در یک زمان مشخص نکاتی را در خصوص آب، رودخانه و تالاب می‌آموزند و به صورت عملی با موضوع مواجه شده و متوجه می شود تالاب ها چه اهمیت فراوانی دارند و چه ذخایر ارزشمندی هستند و چه تاثیر مهمی در زندگی ما دارند، برای همیشه در ذهن آن ها ثبت می شود و شاید بتوان گفت تاثیر این مساله در این سن حتی از کتاب ها هم بیشتر است.
نوری در پایان بیان کرد: کاری که در اینجا اتفاق افتاد، در بخش دولتی شاید با میلیاردها تومان نتوانیم آن را انجام دهیم و این نشان می دهد سازمان های مردم‌نهاد با امکانات محدودی که دارند می توانند کارهای بزرگی انجام دهند.

اثر گذاری بهتر آموزشهای زیست محیطی بر کودکان
از این فن آموز، مدیرکل مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست کشور در باغ کتاب تهران بازدید کرد.
«ژیلا آقایی» مدیرکل مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست پس از بازدید از این فن‌آموز گفت: من با توجه به اینکه سال ها در حوزه آموزش سازمان کار کرده ام، معتقدم آموزش های غیر مستقیم تاثیر بسیار بیشتری می تواند داشته باشد و این فن‌آموز هم چنین روندی دارد، یعنی شرکت کنندگان در تمام مسیر اطلاعات و توضیحاتی را به صورت شفاهی دریافت می کنند و در کنار آن از طریق تصاویر، آزمایش ها و بازی های مختلف آموزش های فراوانی را به صورت غیرمستقیم دریافت می کنند که به نظر من این می تواند بسیار موثر باشد.
وی در ادامه به ناشناخته بودن موضوع تالاب اشاره کرد و افزود: در برخی مشکلات محیط زیستی مانند پسماند وقتی صحبت می کنیم مردم یک آشنایی حداقلی نسبت به موضوع دارند اما تالاب موضوعی است که مردم ما خیلی کم نسبت به آن آشنایی دارند، یعنی نه تنها کودکان بلکه بزرگسالان ما نیز به صورت دقیق تالاب را نمی شناسند و نمی دانند چه اهمیت ها و کارکرد هایی می تواند داشته باشد.
آقایی ادامه داد: کودکان وقتی با این موضوع آشنا می شوند آن را به هم کلاسی ها و هم بازی ها انتقال می دهند و این یعنی به راه افتادن یک موج در مسیر آگاهی در خصوص تالاب ها به همین دلیل فکر می‌کنم اگر در این روزها  ۱۰۰۰ کودک آموزش دیده باشند این یک بسیار بزرگ محسوب می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.