لایروبی کُند بندر آستارا

جریانهای آبی و بازگشت رسوبات از رودخانه ارس موجب شد:

1 1,209

نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی از لایروبی کُند بندر آستارا و عدم پایبندی اداره‌ی کل بنادر و کشتیرانی به تعهدات خود در اجرای به موقع پروژه انتقاد کرد.

«غلام‌رضا مرحبا» نماینده مردم شهرستان آستارا به مرور گفت: اجرای لایروبی کانال ووردی بندر آستارا به خوبی پیش نمی‌رود و در لایروبی پیشرفتی حاصل نشده است.

وی با بیان اینکه حدود ۵۰۰ متر ورودی کانال بندر آستارا، عمق لایروبی انجام شده مناسب نیست افزود: کُندی پروژه به دلیل عدم پایبندی و تعهدات شرکت لایروب بوده. در این بخش بحث کمبود اعتبارات مطرح نیست بلکه این شرکت با بهره گیری از شناورهای قدیمی لایروبی نتوانسته به تعهدات خود در زمان بندی اجرایی پروژه عمل کند.

نماینده مردم آستارا از پیگیری خود از اداره کل بنادر و کشتیرانی دراین باره خبر داد.

بازگشت رسوب از رودخانه ارس

در همین رابطه «حمیدرضا آبایی» مدیرکل بنادر و دریانوردی  گیلان با تأیید این موضوع به مرور گفت:عملیات لایروبی بندر آستارا با مشکلات خاصی همراه شده است. از جمله اینکه به دلیل شرایط هیدرولوژیکی و دینامیکی منطقه، ما با برگشت رسوب ازسمت رودخانه ارس و بالادست آن مواجه هستیم که منجر به مسدود و پر شدن تله رسوب گیر منطقه شده است.

 مدیر کل بنادر و کشتیرانی استان همچنین اضافه کرد: انباشت رسوب در محدوده‌ای از انتهای موج شکن شمالی بندر موجب سفتی رسوبات شده که با شناور‌های لایروب معمولی جمع آوری آن امکانپذیر نیست و برای لایروبی نیازمند لایروب کاتری هستیم که شرکت مجری(حشمت رود) به دلیل شرایط اقتصادی و تحریمها در تامین آن تعلل داشته است.

 آبایی با تأکید به لایروبی حوضچه بندر آستارا افزود: با بهره گیری از سیستم لایروب بندر انزلی، لایروبی حوضچه داخل بندر به اتمام رسیده و فقط در محدوده ورودی کانال در حدود ۵۰۰ الی ۶۰۰ متر نیازمند بهره گیری از دستگاه لایروب کاتری هستیم که فعالیت این دستگاه نیز مستلزم آب وهوای مناسب است. لذا با فراهم شدن شرایط آب و هوایی و تامین لایروب جدید توسط شرکت مجری، لایروبی کانال ورودی بندر آستارا تا پایان بهار سال آینده به اتمام می‌رسد.

مدیر کل بنادر گیلان تأکید کرد: در حال حاضر عمق آبخور بندر آستارا برای ورود کشتی‌هایی با عرض ۵۰ متر و عمق ۴ و نیم متر فراهم است. بطوریکه طی ۱۰ ماهه گذشته رشد ۱۴ درصدی ورود کشتی هاو شناورها را به این بندر شاهد بودیم.

گفتنی است پیش ازاین مرحبا نماینده مردم آستارا به مرور گفته بود: در جانمایی اسکله بندر آستارا بی توجهی و بی دقتی انجام گرفته و اسکله بندر از لحاظ موقعیت جغرافیایی به گونه ای است که جریانهای آبی مرتب کانال ورودی بندر را از رسوب انباشه می‌کنند.

1 نظر
 1. محمود انتظاری می گوید

  صحبتهای آقای آبایی در مورد ورود رسوبات رودخانه ارس و نیز بیان نماینده آستارا در مورد جانمایی غلط موج شکنها ، هردو بی ربط هستند

  چرا متوجه نیستند که پایین آمدن آب دریای خزر عامل اصلی تمام این مشکلات است
  لایروبی فقط یک مُسکن است
  بنادر شمالی ایران تماما محکوم به تعطیلی هستند
  از آستارا و منطقه آزاد انزلی گرفته تا خود بندر انزلی که قدیمی ترین بنادر شمال هستند

  بنادر شمال دریای خزر در کشور آذربایجان و جنوب روسیه وضعیت فاجعه آمیز تری دارند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.