ویروس کرونا پشت مرزهای گیلان

0 429

کرونا هنوز پشت مرزهای ایران مانده است و کمین ویروس کشنده‌ی چینی برای ورود به ایران تاکنون ناموفق مانده است. دبیرکل سازمان بهداشت جهانی چندی پیش اعلام کرد که انتشار کرونا در جهان هنوز به مرحله‌ی هشدار نرسیده است.

شیوع و گسترش بیماری ویروسی کرونا به وسیله‌ی سفرهای گردشگری موجب شد اداره‌ی مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درمبادی مرزی اقدام به راه اندازی پایگاه مراقبت مرزی و پایش مسافران وارد شده به کشور کرد. در پایانه‌ی مرزی آستارا نیز تیم های بهداشتی به طور شبانه روزی مستقر شدند.

«فردین مهرابیان» معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در خصوص جلوگیری از ویروس کرونا به گیلان گفت: از زمان ورود ویروس کرونا به برخی کشورها، تشدید کنترل در پایگاه مرزی آستارا بیشتر شده است.

وی با اشاره به شیوع بیماری خطرناک ویروس کرونا در برخی کشورها، گفت: با استقرار شبانه روزی تیم بهداشتی، مرزها درحال کنترل هستند و جای نگرانی نیست. وی در خصوص نحوه کنترل این بیماری گفت: کنترل تب، اولین و موثرترین راه سنجش ناقلین این ویروس، طبق استانداردهای جهانی بهداشت است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان افزود: افرادی که در پایگاه‌های کنترل ویروس مستقر هستند، تب افراد را کنترل می‌کنند. این دستگاه‌های سنجش حرارت، میزان تب افراد را می‌سنجد.

مهرابیان بیان کرد: تا کنون هیچ گزارشی از ورود ویروس کرونا در کشور و استان نداشته ایم. دلیل اینکه افراد با علامت تب یا سرفه تحت معاینه قرار می گیرند، فقط به خاطر رعایت احتیاط است، وگرنه وجود این علایم در فرد، لزوما نشان دهنده‌ی آلودگی به ویروس کرونا نیست.

وی در پایان با اشاره به اقدامات صورت گرفته توسط دانشگاه علوم پزشکی گیلان، افزود: هماهنگی با فرمانداری و نیروی انتظامی آستارا، برگزاری کلاس های آموزشی و تعیین دو مسیر برای عبور و مرور اتباع خارجی جهت ورود و خروج و …از دیگر اقدامات پیشگیرانه توسط دانشگاه علوم پزشکی گیلان است.

گفتنی است «حسین عرفانی» رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت پیشتر گفته بود: درایران شماری از موارد ابتلا به کرونا ویروس مرس ( نوع دوم خطرناک کرونا ویروس که حدود هفت سال پیش شناسایی شد) ثبت شده اما تاکنون استقرار و طغیان بیماری را نداشته ایم و به موقع از انتقال بیماری به دیگران جلوگیری شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.