بی توجهی درمانگاههای پزشکی به مدیریت پسماند

رییس محیط زیست رشت:

0 370

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رشت گفت: مدیریت پسماند در ۸۵ مطب و درمانگاه پزشکی و پنج بیمارستان رشت اصولی نیست.

«محمدتقی تقی زاده» از صدور ۸۵ اخطاریه به مطب‌ها و درمانگاه‌های پزشکی و پنج اخطاریه به بیمارستانهای رشت خبر داد و گفت: عدم مدیریت اصولی پسماند این واحدها منجر به صدور اخطاریه به واحدهای خاطی شد. در صورتی که مدیریت پسماندهای عفونی این مراکز در مهلت تعیین شده در اخطاریه مورد توجه قرار نگیرد، مطابق قوانین موضوعه به مرجع قضایی معرفی می‌شوند.

تقی زاده با اشاره به اینکه از ابتدای سال ۱۴۰۱ تاکنون بطور مداوم مراکز درمانی مورد پایش قرار گرفته به مسؤولین درمانگاه‌ها و مراکز پزشکی که تا نون نسبت به عقد قرارداد با شرکت‌های امحای پسماندعفونی اقدام نکرده‌اند، هشدار داد این امر می‌تواند سلامت شهروندان را در معرض خطر جدی قرار دهد.

لازم به ذکر است بنا بر آمارهای امور نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان روزانه ۶ تُن زباله عفونی و همچنین بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ کیلو زباله دارویی شیمیایی دراستان تولید می‌شود. با توجه به تولید زباله‌های عفونی در مراکز خصوصی، آمار زباله‌های عفونی در گیلان به روزی ۱۲ تُن می‌رسد.

 پیشتر نیز از سوی یکی از شرکتهای بهداشتی امحای زباله عفونی طرف قرارداد با دانشگاه علوم پزشکی گیلان اعلام شده بود که بیش از ۳۰ درصد از مطب‌های پزشکی رشت زیر بار پروسه‌ی بی خطرسازی زباله‌های خطرناک نمی‌روند. این در حالیست که روزانه حجم زیادی از زباله های خطرناک و عفونی در این مطب ها تولید می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.