سرنوشت نامعلوم گذر خوراک رشت

پیاده راه فرهنگی؛ مناسب یا نامناسب؟

0 198

رییس شورای شهر در سومین جلسه ستاد راهبردی شهر خلاق خوراک شهرداری رشت شرایط فعلی محیط پیاده راه فرهنگی را مناسب ایجاد گذر خوراک ندانست.

«محمد حسین واثق کارگرنیا» با تأکید به راه‌اندازی گذر خوراک در رشت گفته:«در حال حاضر یک گذر سنتی در خیابان شریعتی رشت هر شب فعالیت دارد و افرادی در آن به تهیه غذاهایی می‌پردازند که از سوی مردم رشت و حتی گردشگران بعنوان محدوده گذر خوراک پذیرفته شده اما گذر سنتی خیابان شریعتی نیازمند اصلاحاتی است. متأسفانه در شرایط فعلی محیط پیاده راه فرهنگی پس از ساعت ۱۰ شب به بعد شرایط مناسبی ندارد.

در همین جلسه،«سید مجتبی خدمت بین دانا» سرپرست شهرداری رشت نیز با تأکید به اینکه معرفی مکان و مسیری به عنوان گذر خوراک در شهر رشت به عنوان اولین شهر خلاق خوراک بسیار ضروری است گفت:«میدان مرکزی شهر رشت به لحاظ محوریت اقتصادی آن منطقه، شایسته نیست تا به عنوان گذر خوراک معرفی شود.»

وی خواستار تدوین برنامه‌ها و معرفی مکان، نسبت به جانمایی گذر خوراک رشت شد.

در حالی مدیریت شهری رشت راه‌اندازی گذر خوراک رشت در محدوده پیاده راه فرهنگی این شهر را نامناسب می‌داند که ایجاد خیابان غذا در محدوده پیاده راه رشت در کنار موزه خوراک، پارک صبحانه و تعامل با اساتید دانشگاه‌های خارجی از جمله مصوبات سند راهبردی شهر خلاق خوراک رشت است که پیش از این در راستای حفظ برند شهرخلاق خوراک یونسکو در ایران به تصویب مدیریت شهری رشت رسیده بود.

حال آنکه در آذر ماه سال گذشته نیز قرارداد ایجاد گذر خوراک در محدوده پیاده راه فرهنگی مابین شهرداری و سرمایه گذار بخش خصوصی هم منعقد شد و پیمانکار مربوطه همچنان در انتظار معرفی فضای مشخص در محدوده پیاده راه فرهنگی رشت به منظور ایجاد گذر خوراک است.

 در حالیکه رشت هیچگاه مقصد توقف گردشگران ورودی به استان نبوده و پیاده راه فرهنگی و گاری کبابی‌های آن به عنوان تنها جاذبه این شهر، فقط توانسته برای ساعاتی گردشگران را در گذر از رشت برای ساعاتی ماندگارکند، اکنون مخالفت با ایجاد گذر خوراک در این محدوده می‌تواند تهدیدی برای حفظ برند شهر خلاق خوراک محسوب شود.

علاقه سرمایه گذاران به پیاده راه فرهنگی رشت

«ناصر عطایی»رییس سازمان سرمایه گذاری شهرداری رشت نیز در گفت گو با مرور ضمن تأکید این نکته که قرار بود گذر خوراک در محدوده خیابان جوان و عاطفی راه‌اندازی شود و حتی مورد استقبال سرمایه گذار نیز قرار گرفت افزود: به دلایل فنی و ترافیکی با ایجاد این گذر در محدوده پیاده راه شهرداری مخالفت شده است. همچنین گذر خوراک نیازمند ساخت یک سری سازه است که به دلیل میراثی بودن منطقه، اجازه ساخت و ساز صادر نمی‌شود.

عطایی با بیان اینکه حضورگردشگران و شهروندان در پیاده راه فرهنگی رشت به دلیل جاذبه‌های گردشگری خوراک، مبسوق به سابقه است اضافه کرد: در راه‌اندازی گذر خوراک ابتدا طرحی از سوی سازمان میادین ومشاغل شهری و مدیریت شهر خلاق خوراک برای نظم بخشی این موضوع ارایه شد و از آنجایی که سرمایه گذار قصد ایجاد ۲۳ سازه و غرفه بیرون بر و فضای سرو در محل را داشت به دلیل ایجاد مزاحمت ترافیکی مورد مخالفت قرار گرفت.

«روشن بابایی‌همتی» کارشناس گردشگری استان و مدیرکمیته علمی ثبت برند شهر خلاق رشت نیز با تأکید به این نکته هر قابلیت سرمایه گذاری چه در بحث خوراک چه صنایع دستی در پیاده راه فرهنگی رشت می‌تواند مورد توجه سرمایه گذاران قرار بگیرد به مرور اظهار کرد: مخالفت با راه‌اندازی گذر خوراک در محدوده پیاده راه شهرداری رشت می‌تواند مسیر سرمایه گذاری را به سمت شهرهای دیگر سوق دهد.

 وی تأکید کرد:علیرغم مخالفت با راه‌اندازی گذرخوراک در محدوده پیاده راه فرهنگی رشت، سرمایه گذارهمچنان منتظر تعرفه زمین در این محدوده است و با فضاهای دیگر در سایر مناطق از جمله مسکن مهر و پارک ملت موافق نیست.

عطایی با تأکید بر حمایت از پروژه‌های بخش خصوصی از سوی سازمان سرمایه گذاری شهرداری اظهار کرد:علاوه براین سرمایه گذاران دیگری علاقه مند سرمایه گذاری در پروژه گذر خوراک در این محدوده هستند که برای رفع مشکلات سرمایه گذاری بخش خصوصی و تامین منابع مالی در تلاش هستیم.

 بی توجهی به مصوبات سند راهبردی شهر خلاق خوراک

درهمین رابطه «روشن بابایی‌همتی» کارشناس گردشگری استان و مدیرکمیته علمی ثبت برند شهر خلاق رشت نیز با تأکید به این نکته هر قابلیت سرمایه گذاری چه در بحث خوراک چه صنایع دستی در پیاده راه فرهنگی رشت می‌تواند مورد توجه سرمایه گذاران قرار بگیرد به مرور اظهار کرد: مخالفت با راه‌اندازی گذر خوراک در محدوده پیاده راه شهرداری رشت می‌تواند مسیر سرمایه گذاری را به سمت شهرهای دیگر سوق دهد.

وی در پاسخ به احتمال تهدید شهرخلاق خوراک در صورت عدم راه‌اندازی گذر خوراک با تأکید به اینکه ایجاد این گذر از ابتدا در سند راهبردی شهر خلاق خوراک پیش بینی نشده بود افزود: تهدید کننده نیست، اما سایر مصوبات از جمله موزه خوراک و عدم تبادل با اساتید همچنان مورد بی توجهی است که می‌تواند آسیب زا باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.