صدای زنگ دیپلماسی گردشگری در رشت شنیده شد

به بهانه انعقاد تفاهم نامه گردشگری خلاق مابین رشت ، مشهد و اصفهان

0 366

دردنیای گردشگری بحثی بنام دیپلماسی گردشگری وجود دارد. یعنی ارتباطات فرهنگی و گردشگری بین دو کشور یا دو استان و دو شهر دراین فضا دیده شده است. روز گذشته نیزصدای زنگ این حرکت در رشت با مضای تفاهم نامه گردشگری خلاق بین سه شهر رشت ، اصفهان و مشهد شنیده شد.

یکی ازمحورهای توسعه‌ی دیپلماسی گردشگری، تبادل فرهنگی هنری، آیین‌ها و سنت‌هایی است که در سطح دو شهر وجود دارد و می‌توان با این حرکت به شناخت بیشتری از یکدیگر رسید. متاسفانه یکی از مشکلاتی که در ایران قبل از انقلاب وجود داشت و بعد از انقلاب نیز ادامه پیدا کرد نبود شناخت از فرهنگ های مناطق مختلف کشور و داشتن ذهنیت های منفی از این فرهنگهاست.

انعقاد تفاهم نامه‌ی گردشگری خلاق بین این سه شهر در راستای دیپلماسی گردشگری  به شناخت بیشتر از فرهنگ های مختلف آنها منجرمی‌شود که دارای اهداف مختلفی است.

تبادل تجربیات فعالیتهای گردشگری بین یکدیگر، ایجاد زبان واحد فرهنگی و گردشگری که امضای این تفاهم نامه اولین قدم برای بازگشودن زبان واحد گردشگری بین سه شهر خواهد بود.

همچنین ایجاد نگرش مثبت فرهنگی نسبت به شهرهای همدیگر یکی از موضوعات مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. متاسفانه سالهاست اقوام مختلف ایرانی نسبت به هم از یک ذهنیت منفی برخوردارند که این موضوع ازعدم شناخت از فرهنگ های یکدیگر ناشی شده است. معتقدم با این حرکت می توان از پله ذهینت به پله شناخت گام برداشت. با شناخت از فرهنگ شهرهای یکدیگر است که به کشف اندیشه های هم خواهیم رسید. نگاهی که تاکنون وجود نداشت.

بحث دیگری که می توان با تبادل گردشگری خلاق به آن دست یافت، افزایش اعتماد به نفس درفرهنگ ملی است. اینکه هرچقدر اقوام ایرنی در کنارهمدیگر قرار بگیرند اعتماد به نفس فرهنگی و گردشگری در آنها بالاتر می‌رود وهمچنین زمینه سازی برای گسترش تبادل گردشگر به شهرهای یکدیگر فراهم شده که در نهایت به یک زیست فرهنگی مشترک منجر می‌شود. در نهایت رسیدن همگرایی، هم اندیشی و همفکری مشترک ازنتایج  دیپلماسی گردشگری  برای این شهرها خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.