مکان جدید دفن زباله؛ جنوب گیلان

بسته شدن مرکز دفن سراوان رشت

0 532

معاون استاندار گیلان از بسته شدن محل دفن زباله سراوان در یک سال آینده خبر داد.

«عباس صابر» در نشست مدیریت پسماند استان گفت: در بازه زمانی یک ساله قرار است محل دفن زباله سراوان رشت بسته شود، افزود: محل دفن جدید احتمالا در قسمت‌های جنوبی گیلان انتخاب می‌شود.

انتخاب مکان جدید دفنن زباله های رشت و شهرهای اطارف در حالی از سوی معاون استاندار مطرح شد که پاییز گذشته رییس شورای شهرستان رودبار در خصوص انتقال جایگاه زباله سراوان به جنوب گیلان، گفته بود: این اقدام غیر کارشناسانه و غیر اصولی است و اجازه انتقال جایگاه زباله سراوان به این شهرستان را نمی‌دهیم.

دفن غیر بهداشتی پسماند در منطقه جنگلی سراوان رشت به مدت بیش از سی سال، خسارات زیست محیطی و آلودگی‌های زیادی را به مردم منطقه و محیط زیست استان وارد کرده است. ورود شیرابه‌های زباله به رودخانه‌های رشت و تالاب انزلی و نیز نابودی چند هکتار اراضی جنگلی در سراوان رشت از مهمترین اثرات زیست محیطی دفن غیر اصولی و غیر بهداشتی زباله دراین منطقه بوده است. با این وجود علیرغم تخصیص اعتبارات ملی برای مدیریت پسماند سراوان، ساخت نیروگاه زباله سوز در این محل از پیشرفت فیزیکی خوبی برخوردار نیست .

در همین رابطه روز گذشته «اسد الله عباسی» استاندار گیلان درنشست مدیریت پسماند گیلان با انتقاد از اینکه تاکنون هیچ اقدام عملی برای حل مشکل پسماند این استان انجام نشده است، دستور داد: نشست هفته آینده مدیریت پسماند استان در محل انباشت و دفن زباله سراوان رشت برگزار شود.

گفتنی است روزانه حدود هزار تُن زباله در سراوان رشت دفن می‌شود که ۵۵۰تُن مربوط به شهر رشت و بقیه مربوط به ۵۰شهر و روستای اطراف است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.