گیلان در رده ۲۱ تورم کشوری

0 366

در شرایطی که انتظار می رود اصلاح قیمت حامل های انرژی و بنزین ، تورم ناگهانی را قیمت خدمات و کالاهای اساسی به دنبال داشته باشد اما معاون آمار سازمان مدیریت گیلان گفت: گیلان دررده های پایین نرخ تورم کشور در آبان ماه قرار گرفته است. این درحالیست که پیشتر از سوی «محمد درویش کردار» معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان اعلام شد در چند روز گذشته با حدود۳۰۰ واحد صنفی استان به دلیل تخلف وافزایش قیمتهایی که بیشتردر سبد کالاهای اساسی شهروندان صورت گرفته برخورد کرده است.
اما « وحید طیفوری» معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان رتبه گیلان در میزان تورم کشور را ۲۱ اعلام کرد و گفت: نرخ تورم کل کشور و استان گیلان در آبان به ترتیب ۴۱.۱ درصد و ۳۹.۴ درصد بوده است. این در حالیست که نرخ تورم گیلان در ماه مهر ۲۵ درصد بوده است.
معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان نرخ تورم گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات کشور را برابر ۵۸.۶ درصد و گیلان را برابر ۵۸.۳ درصد اعلام کرد و گفت: نرخ تورم گروه عمده کالاهای غیرخوراکی ‌و خدمات کشور و گیلان به ترتیب ۳۳.۸ درصد و ۳۲.۶ درصد بوده است.
طیفوری همچنین مقدار تغییرات تورم نقطه‌به‌نقطه آبان‌ماه سال جاری را در کشور و استان به ترتیب ۲۷ درصد و ۲۵.۴ درصد دانست و ادامه داد: بررسی تغییرات شاخص قیمت آبان نسبت به ماه گذشته نشان می‌دهد که مقدار تغییرات تورم ماهانه در کشور و استان برابر ۶.۱ درصد است.
گفتنی است : استان قم با نرخ ۳۵.۶ درصد دارای پایین‌ترین نرخ تورم و استان ایلام با نرخ تورم ۴۹.۸ درصد دارای بالاترین نرخ تورم در کشور را داشته است. چهار استان مجاور گیلان، یعنی استان‌های قزوین، مازندران، اردبیل و زنجان نیز به ترتیب دارای رتبه‌های چهاردهم، هفدهم، هجدهم و نوزدهم و استان ساحلی گلستان دارای رتبه پانزدهم بالاترین نرخ تورم کشورهستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.