۱.۵ میلیون اصله نهال در اراضی ملی گیلان کاشته می شود

توسعه‌ی ۵۰۰ هکتاری جنگل های گیلان

0 360

از ۳ سال گذشته که بهره برداری از جنگلهای شمال متوقف شده، کاشت نهال و توسعه‌ی زراعت چوب با هدف تامین بخشی از مواد اولیه صنایع سلولزی در اراضی رها شده و حریم رودخانه های استان مورد حمایت منابع طبیعی استان قرار گرفته است. امروز معاون امورجنگلهای گیلان از کاشت یک ونیم میلیون اصله نهال در ۱۵۰۰ هکتار از اراضی ملی استان در قالب زراعت چوب خبر داد.

«محمدرضا عبدالهی» به ایسنا گفت: پروژه های جنگل کاری سالانه از دو محل صندوق توسعه ملی و طرح صیانت از جنگل ها تامین اعتبار می شوند. از اینرو امسال ۳۰۰۰ هکتار از اراضی منابع طبیعی استان گیلان در قالب احیا، بازسازی و غنی سازی، نهال کاری خواهند شد.

وی هدف از اجرای پروژه های جنگل کاری را مرمت، احیا، غنی سازی و رفع کچلی های لکه ای در داخل جنگل ها بیان کرد و افزود: برای ۵۰۰ هکتار از اراضی ملی استان نیز پروژه های جنگل کاری در قالب توسعه جنگل تعریف شده است.

معاون امورجنگل اداره ‌ی کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با اشاره به اینکه در پروژه‌ی جنگل کاری، دولت پنج میلیارد تومان اعتبار گذاشته است گفت: توسعه جنگل بیشتر در مرز بین جنگل و مرتع و مناطقی که در گذشته های دور از پوشش جنگلی برخوردار بوده و اکنون به مرتع تبدیل شده اند اجرایی می‌شود.

وی افزود: گونه های بومی استان اعم از توسکا، افرا، ون و بلوط براساس ارتفاع

در شهرستان های آستارا، تالش، رضوانشهر، رودبار، رشت، رودسر، شفت و سیاهکل کاشته می شوند.

گفتنی است سال گذشته «محسن یوسف پور» مدیرکل سابق منابع طبیعی و آبخیزداری استان ازتدوین شیوه ‌نامه‌ی اجرای توسعه زراعت چوب  در ۱۵۰۰ هکتار از اراضی گیلان خبر داده و گفته بود: این کاربه‌ صورت برون ‌سپاری و با مشارکت بخش خصوصی عملیاتی می‌ شود.

 گیلان دارای یک میلیون و ۱۷ هزار هکتار اراضی ملی است که عملیات نهالکاری به منظور تقویت و توسعه جنگلهای استان در اراضی ملی آن انجام می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.