۳۱ کشتی جدید به ناوگان حمل و نقل دریای خزر اضافه شد

مدیر کل بنادر و دریانوردی گیلان خبر داد؛

0 302

۳۱ فروند کشتی جدید به ناوگان حمل و نقل دریای خزر اضافه  می‌شوند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی گیلان از خرید ۳۱ فروند کشتی جدید و ساخت ۲ فروند کشتی در ناوگان حمل و نقل دریای خزر خبر داد.

«حسن یونسی» گفت: از تعداد کشتی خریداری شده، ۱۸ فروند کشتی در دریای سیاه منتظر انتقال کشتی ها به مالکین دریای خزرهستند و ۱۳ فروند کشتی نیز پروسه تغییر پرچم را طی می‌کنند.

وی ظرفیت ۵۲ کشتی وجود در دریای خزر را ۱۳۷ هزار ۲۳۴ هزار تن اعلام کرد و افزود: با پیوستن کشتی های جدید به ناوگان حمل و نقل دریای این ظرفیت افزایش خواهد یافت.

یونسی همچنین با اشاره به کاهش قیمت کرایه حمل در دریای خزر گفت: به دلیل آب شدن یخهای رودخانه ولگا درحال حاضرکرایه حمل کاهش یافته و به طور مثال کرایه حمل برای غلات از تنی ۱۱۰ دلار به ۵۰ دلار رسیده است.

تحولات سیاسی در همسایه های شمالی ایران طی سال های اخیر بخصوص جنگ روسیه و اکراین، تهدیدها و فرصت های جدیدی در حوزه حمل و نقل دریایی برای ایران ایجاد کرده است.

این تحولات ایران را به سوی افزایش مبادلات اقتصادی و تجاری با روسیه، ارمنستان و قزاقستان سوق داده و با توجه به امکان حمل و نقل دریایی بین ایران و دو کشور روسیه و قزاقستان، امکانات و زیرساخت های ایران در کشتیرانی دریای خزر بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است.

پیش از این، تجار و صادرکنندگان ایرانی برای مبادلات تجاری و حمل و ترانزیت کالا به کشورهای حاشیه دریای خزر، از طریق حمل و نقل جاده ای و مرز زمینی آستارا اقدام می‌کردند.

با توجه به گسترش روابط تجاری و اقتصادی از طریق حمل و نقل دریایی و زمینی و اضافه شدن خطوط ریلی بنادر کاسپین و آستارا به کریدور شمال به جنوب کشور، کشتیرانی دریای خزر به شکل جدی تری به عرصه حمل و نقل تجاری و ترانزیتی کشور ورود کرده است. این درحالیست که عقب ماندگی ایران در ایجاد خطوط و زیرساخت های کشتیرانی در دریای خزر، معضلی است که فعالان اقتصادی کشور و طرف های تجاری آنها در کشورهای شمال دریای خزر خصوصا روسیه را به چالش کشیده است. بطوریکه از۳۲۲ فروند کشتی موجود در دریای خزر، حدود ۵۲ فروند کشتی متعلق به  مالکین ایرانی است که از امیرآباد تا آستارا در دریای خزر تردد دارند. در عین حال کل ظرفیت حمل و نقل دریایی شرکت کشتیرانی  خزر ۲۴ کشتی است.

سال گذشته نیز کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از خرید هشت فروند شناور تازه نفس برای افزایش ظرفیت صادراتی کشور به مقاصد بنادر شمالی حاشیه خزر و توسعه شبکه ترانزیتی در این مسیر خبر داده بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.