رونمایی از ۵ داروی ضد سرطان در رشت

با حضور پرویز فتاح انجام شد؛

180

از ۵ داروی ضد سرطان گروه سلامت و دارویی برکت با حضور «پرویز فتاح» رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در رشت رونمایی شد.

۵ داروی ضد سرطان گروه سلامت و دارویی برکت زیر مجموعه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و با حضور پرویز فتاح رئیس این ستاد، استاندار گیلان و جمعی مسؤولان در یکی از شرکت‌های دارویی مستقر در رشت رونمایی شد.

«اسیمرتینیب» برای درمان سرطان ریه، «انزالوتامید» برای درمان سرطان پروستات، «کسپوفانژین» ضد قارچ و آلاپاریب برای درمان سرطان تخمدان از جمله مهم‌ترین داروهای ضد سرطان است که در گروه سلامت و دارویی برکت در گیلان تولید می‌شود.

در بخش تولید داروی «اسیمرتینیب» که ارزش بازار آن ۲۰ میلیارد تومان تخمین زده شده، سومین تولید کننده هستیم و همچنین گیلان تنها تولید کننده در بخش تولید داروی ضد سرطان «انزالوتامید» است و ارزش بازار این دارو ۱۵۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود.

اما در بخش داروی «کسپوفانژین» چهارمین تولید کننده این دارو هستیم و بالغ بر ۶۰ میلیارد تومان ارزش بازار آن است.

همچنین استان گیلان تنها تولید کننده داروی درمان سرطان تخمدان «آلاپاریب» بوده که ۱۸۰ میلیارد تومان ارزش بازار آن برآورد شده است.

لازم به ذکر است: طبق آمارهای دانشگاه علوم پزشکی گیلان؛ سالانه ۰.۲۵ درصد جمعیت کل استان به سرطان مبتلا می‌شوند، براین اساس، تقریبا سالانه بیش از ۶ هزار گیلانی به سرطان مبتلا می‌شوند.

گیلان در سال ۹۸ در جایگاه چهاردهم شیوع سرطان نسبت به استان‌های دیگر قرار داشت و سرطان پستان، معده، پرستات، کولورکتال و پوست به ترتیب به عنوان شایع‌ترین سرطان‌ها در این استان اعلام شدند. همچنین بروز سرطان روده در گیلان، طی ۱۵ سال گذشته دو برابر شده است.

سرطانهای پستان و روده بزرگ در بانوان و پروستات و ریه در مردان جزو سرطانهای شایع در گیلان هستند.

نظرات بسته شده است.