پوچ!

مشت كي‌روش و تاج باز شد؛

0 176

گروه ورزش روزنامه اعتماد/

حرفی نیست! یعنی حرف خاصی نمی‌توان زد. تیم‌ملی ایران در نخستین بازی خود در جام جهانی با یک نتیجه سنگین مقابل انگلیس شکست خورد. ملی‌پوشان فوتبال ایران در نیمه نخست بازی با سه‌گل از حریف خود عقب افتادند در حالی که حتی یک شوت به سمت دروازه حریف نزدند و در نیمه دوم هم با وجود تعویض‌های کی‌روش شرایط تغییری نکرد تا نخستین باخت ایران در قطر ۲۰۲۲ رقم بخورد.

شرح بازی

ایران بازی را با سیستمی کاملا تدافعی آغاز کرد. از همان لحظات نخست بازی مشخص بود که قرمز پوشان میدان قرار است با تجمع در خط دفاعی خودی مناطق نفوذ حریف را ببندند. در ده دقیقه اول انگلیس نتوانست موقعیت خوبی را خلق کند اما روی یک ضربه شروع مجدد و غافلگیری خط دفاع هری مگوایر می‌توانست دروازه ایران را باز کند که موفق نشد. با این حال دستپاچگی بازیکنان ایران از یک جهت دیگر به تیم ضربه زد. بیرانوند با صورت به مجید حسینی خورد و بعد به دلیل شکستگی بینی علاوه بر گرفتن وقت بازی به مدت ۱۴ دقیقه از زمین بازی خارج شد و جای خود را به حسینی داد. این اولین ضربه‌ای بود که تیم خورد. دقایقی بعد ضربه سر مگوایر روی ارسال کرنر به تیرک دروازه ایران خورد. بعد از آن انگلیس کاملا به بازی مسلط شد و در عرض چند دقیقه ۳ بار دروازه ایران را گشود. بلینگهام، ساکا و استرلینگ گلزنان انگلیس بودند. هر سه گل انگلیس روی ارسال از جناحین به دست آمد.

در نیمه دوم کی‌روش سه تعویض انجام داد تا به همه ثابت شود چقدر در چینش ترکیب اولیه اشتباه کرده بود. با این حال تیم آنقدر از دست رفته بود که نتواند کار خاصی انجام دهد. در این نیمه ابتدا انگلیس گل چهارم را توسط ساکا به ثمر رساند ولی مهدی طارمی دقایقی بعد روی یکی از تک موقعیت‌های ایران یکی از گل‌های خورده را جبران کرد. با این حال ساکا دقایقی بعد گل پنجم را وارد دروازه ایران کرد. در دقایق آخر بازی گریلیش ایران را ۶ تایی کرد. در دقیقه آخر وقت‌های اضافه مهدی طارمی موفق شد از روی نقطه پنالتی گل دوم ایران را بزند و بازی در نهایت با نتیجه ۶ بر ۲ به نفع انگلیس تمام شد.

یک سال و دو هفته حاشیه!

تیم ایران در شرایطی مقابل انگلیس قرار گرفت که شرایط فوتبال ایران در یک سال گذشته پرتنش بود. مشکلات مدیریتی و حاشیه‌های بی‌پایان فدراسیون فوتبال همه‌چیز را تحت‌الشعاع قرار داده بود. در نهایت دو دستگی در تیم ملی و جانشینی اسکوچیچ با کی‌روش در برهه‌ای زنگ خطر را به صدا درآورد. این حاشیه‌ها به وضعیت دو ماه اخیر کشور پیوند خورد و در دو هفته گذشته آنچنان جوی اطراف تیم ملی را فراگرفت که کسی باورش نمی‌شد. بخشی از این حاشیه‌ها در نهایت خودش را در مستطیل سبز نشان داد و یوزها با ساق‌هایی نامطمئن مقابل رقیب قدرتمند خود قرار گرفتند و با نتیجه‌ای سنگین شکست خوردند. این در حالی بود که گرچه انتظار نمی‌رفت ایران بتواند یکی از مدعیان کسب عنوان قهرمانی را شکست دهد اما دست کم همه منتظر بودند یک بازی برابر را به نمایش بگذارند. حداقل انتظار می‌رفت به آن شعار تا پای جان برای ایران پایبند باشند و در زمین بجنگند. چیزی که اصلا در این بازی دیده نشد.

این چه ترکیبی بود؟

این سوال را امروز باید پرسید نه حتی بعد از بازی‌های دور گروهی. اینکه چرا کی‌روش را به ایران برگرداندیم؟آیا دلیلی غیر از این داشت که بتوانیم نتایج آبرومندی در جام جهانی بگیریم؟ قطعا همین بوده. اما تیمی که کی‌روش راهی زمین کرد ترسوتر از آن بود که بتواند جلوی انگلیس عرض اندام کند. کی‌روش با ترکیبی تماما تدافعی که به قول برخی کارشناسان بسیار نخ‌نما شده، با چهار مدافع و پنج هافبک و تنها یک مهاجم تیم را راهی زمین کرد. پیرمرد پرتغالی از همان لحظه اول به تیم القا کرده بود که باید از حریف بترسید. این ترس القا شده از همان ثانیه‌های اول خودش را در بازی تیم نشان داد. وقتی بازیکنان آنقدر بی‌حواس بودند که باعث مصدومیت یکدیگر شدند. بیرانوند سر همین مساله مجبور به ترک زمین شد. بازیکنی که اگر در زمین بازی باقی مانده بود می‌توانست روی دست‌کم دو، سه صحنه نمایش بهتری از حسینی ارایه دهد. ترکیب کی‌روش که حتی برای خود ایرانی‌ها که همیشه به بازی دفاعی تیم ملی عادت کرده بودند هم عجیب بود.

دروغ بزرگ کی‌روش!

ایران سنگین‌ترین شکست تاریخ خود را در ادوار جام جهانی تجربه کرد. آن هم در شرایطی که در نیمه نخست حتی یک شوت به سمت دروازه انگلیس روانه نکرد. همانطور که قبلا ذکر شد قابل حدس بود که ایران نمی‌تواند انگلیس را ببرد اما نتیجه رقم خورده هم یک دروغ بزرگ بود که رقم خورد. این دروغی است که کارلوس کی‌روش به خورد فوتبال ایران داد. اینکه ایران نمی‌تواند مقابل تیم‌های بزرگ حمله کند، آنها را تحت فشار قرار دهد و حتی امتیاز بگیرد. این دروغ که باید صرفا با دفاع و دفاع و دفاع و انجام بازی تخریبی رقبا را به چالش کشید. کارلوس کی‌روش قبل از شروع مسابقات گفته بود تمام تخصص و تجربه خود را به کار می‌گیرد تا ایران نتایج آبرومندی به دست بیاورد. حالا باید سوال کرد این بود تمام تجربه و تخصص شما آقای کی‌روش؟

حالا و از امروز و با توجه به همه اتفاقات چند وقت اخیر فشار روی تیم ملی افزایش پیدا می‌کند. شکی نیست که ملی‌پوشان هنوز شانس صعود به دور بعد را دارند اما با این شکست و وضعیت روحی کار بسیار سختی مقابل‌شان وجود دارد. اگر کی‌روش تخصصی دارد باید در همین چند روز رو کند تا لااقل بازیکنان ریکاوری شوند.

تیم ملی نباید وسط ‌بازی می‌کرد

تحلیل شکست سنگین یوزها مقابل انگلیس از زبان مهاجم سابق تیم ملی

ملی‌پوش ایران در جام جهانی ۹۸ معتقد است مسائل روحی و روانی و فشاری که روی تیم ملی وجود داشت به اضافه ارنج اشتباه کی‌روش باعث رقم خوردن سنگین‌ترین شکست تاریخ فوتبال ایران شد.

تیم ملی فوتبال ایران روز گذشته در نخستین بازی خود در جام جهانی مقابل انگلیس قرار گرفت و با نتیجه سنگین ۶ بر ۲ شکست خورد. علی لطیفی، مهاجم اسبق تیم ملی و باشگاه استقلال در مورد این بازی به روزنامه اعتماد گفت: «در یک کلام افتضاح. در یک کلام فاجعه. من قبلا هم در مصاحبه با روزنامه شما گفته بودم که تیم ملی اگر بخواهد با سبکی که کی‌روش در جام جهانی ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ پیاده کرد بازی کند، سلاخی می‌شود. یعنی برود همان سبکی که جلوی پرتغال و اسپانیا پیاده کرده بود را پیاده کند، چون آنها فوتبال مالکانه دارند و در ارسال از جناحین ضعیفند و با اینکه تیم‌های بسیار قدرتمندی هستند فوتبال تک‌بعدی دارند. این تیم‌ها مقابل تیم‌هایی که بخواهند فوتبال بازی کنند، عالی کار می‌کنند اما مقابل تیمی که دفاع اتوبوسی می‌کند به مشکل می‌خورند. در بازی ایران و انگلیس دقیقا همان اتفاق رخ داد. از ترکیب غلط بگیرید تا باقی ماجرا.»

لطیفی در مورد ترکیب اولیه کی‌روش اظهار داشت: «به جرات می‌توانم بگویم شاید اگر ۸۵ میلیون ایرانی می‌خواستند ارنج کنند دو، سه بازیکن را اصلا بازی نمی‌دادند. من علی کریمی را خیلی دوست دارم. بازیکن خیلی خوبی هم هست. ولی او یک‌سال بود که بازی نکرده بود. اینکه چرا کی‌روش او را برد و فیکس هم بازی داد برایم غیرقابل باور است. حداقل می‌توانم بگویم اصلا تصمیم او فوتبالی نبود. سبکی که کی‌روش بلد است، فوتبال دفاعی است. آوردن کی‌روش با توجه به اینکه مشخص بود جلوی چه تیم‌هایی قرار است بازی کنیم یک اشتباه وحشتناک بود. اگر ما با تیم‌هایی شبیه به تیم‌های دوره‌های قبل بازی داشتیم، می‌توانستیم موفق باشیم اما جلوی انگلیس نه. آوردن کی‌روش کارشناسی شده نبود. به قول معروف معذرت می‌خواهم یلخی او را آوردند. انتخاب کی‌روش به هیچ عنوان فوتبالی نبود. این را همه می‌دانیم.»

مهاجم ایران در جام جهانی ۹۸ ادامه داد: «تیم ما در مقابل انگلیس در هیچ فازی خوب کار نکرد. گزارشگر بازی خیلی سعی کرد بگوید تیم انگلیس فلان است و بهمان و خیلی قوی است ولی من می‌گویم خط دفاع انگلیس نسبت به خط هافبک و حمله‌اش بسیار ضعیف‌تر است. در بازی هم دیدیم که اگر تیم ملی کمی خودباوری و کمی روحیه داشت، بازیکنان می‌توانستند نتیجه بگیرند. بازیکنان قبل از بازی از سوی برخی تماشاچیان حاضر در استادیوم هو شدند و این تاثیر بدی روی بازیکنان گذاشت. اینها عوامل باخت هستند.»

لطیفی تاکید کرد: «در مجموع نمی‌توان چندان در مورد این بازی فنی صحبت کرد. فقط می‌توانیم در مورد انگلیس صحبت کنیم که در خط میانی و حمله فوق‌العاده ظاهر شدند.»

این کارشناس فوتبال کشورمان در پاسخ به این سوال که آیا ترکیب سوپردفاعی کی‌روش باعث نشد بازیکنان با ترس وارد زمین شوند، توضیح داد: «من ارنج را که دیدم به دوستانم گفتم با این وضعیت دفاع ما دیگر اتوبوسی نیست، قطاری است. از آن‌ور قصه اگر دیدید تیم ملی در ۵ دقیقه آخر خوب بازی کرد دو تا دلیل داشت. یکی اینکه انگلیس خودش را به آب و آتش نزد. هری کین را تعویض کرد و بازی را نگه داشت، چون اگر می‌خواستند خیلی بیشتر می‌زدند. دلیل دوم این بود که بازیکنان بازی خودشان را کردند. آمدن سردار آزمون خیلی خوب بود. بازیکنان خط میانی و حمله تیم فهمیدند که می‌توانند حمله کنند. فهمیدند می‌توانند خط دفاعی انگلیس را بشکنند. در دقایق آخر انگلیس دیگر سبک مالکانه بازی می‌کرد و وقتی توپ از دست می‌دادند برنمی‌گشتند. ما یک تیرک زدیم ولی خب انگلیس هم به تیر زد. شوت زد. با سر گل زدند و خلاصه هر کاری دوست داشتند، کردند تا سنگین‌ترین شکست تاریخ تیم ملی در جام‌های جهانی رقم بخورد.»

بحث بعدی که با علی لطیفی مطرح شد در مورد مسائل روحی و روانی تیم بود. اتفاقات فدراسیون و تغییر سرمربی، مصاحبه روز گذشته اسکوچیچ در مورد زیرآب‌زنی بازیکنان و وقایع دو ماه اخیر. کارشناس فوتبال ایران در این رابطه گفت: «اسکوچیچ در بدترین زمان ممکن این مصاحبه را انجام داد. او زمانی مصاحبه کرد که تیم ملی در بحران روحی و روانی قرار داشت. این تاثیر داشت. از آن‌ور هم از یک‌سال پیش سیستم فوتبال در کشور دچار مشکل شده بود. عوض شدن سه رییس فدراسیون و تغییر سرمربی و… همه اینها باعث بروز یک بلبشو شد. در نهایت هم دیدیم متاسفانه تیم ملی ما باخت، تیم ملی که یقین دارم اتحاد نداشت. به حرف‌ها نمی‌شود بسنده کرد. وقتی چند تماشاچی هو می‌کنند تیم به هم می‌ریزد. با اینکه صداوسیما پخش نکرد ولی بازیکن می‌شنود و این در روحیه‌اش اثر می‌گذارد. آن هم قبل از بازی.»

لطیفی افزود: «من فکر می‌کنم باید یک اتفاقی قبل از بازی رقم می‌خورد. بازیکنان باید تکلیف‌شان را با خودشان مشخص می‌کردند. یا باید می‌گفتند ما می‌خواهیم تمام قد در مورد اتفاقات داخل ایران موضع انتقادی بگیریم یا برعکس می‌خواهیم فقط و فقط روی فوتبال تمرکز کنیم. اینکه وسط ایستادند، مشکل‌ساز شد. (اینکه یکی گفت فقط فوتبال و یکی در مورد اتفاقات ایران حرف زد) در واقع نه به‌طور کامل این‌وری بودند نه آن‌وری. این به نظرم کار را خیلی خراب کرد. این باعث شد تیم ملی از دو طرف تحت فشار قرار بگیرد.»

لطیفی در پایان پیرامون ادامه مسابقات و شانس صعود گفت: «من فکر می‌کنم در این چند روز باقیمانده بازیکنان باید تکلیف‌شان را مشخص کنند. حداقل این است که بتوانند یک حمایت از یک بخش از جامعه به دست آورند. الان دارند از هر دو طرف انتقاد می‌شنوند. اگر تکلیف ذهنی خودشان را مشخص کنند بهترین اتفاق است. اگر مسائل روحی و روانی تیم حل شود من برای ادامه مسابقات شانس قائل هستم برای تیم.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.