این دیگر ویروس زنده است!

چینی‌ها در رشت؛

0 457

مسابقات بین المللی وزنه برداری جام جهان پهلوان نامجو از امروز سیزدهم بهمن ماه به مدت سه روز در سالن شش هزار نفری شهدای ورزشکار رشت با حضور دو بانوی مدرس چینی آغاز شده است!
در حالیکه بیش از چهل ایرلاین معتبر اروپایی و آمریکایی تمام پروازهای خود به چین را بخاطر عدم شیوع گسترده کرونا ویروس به حالت تعلیق درآورده‌اند، اما ایران نه تنها این کار را نکرد، بلکه ورود و خروج چینی‌ها و مسافران ایرانی چین، همچنان آزادانه صورت می‌گیرد و حتی امروز دو بانوی چینی در مسابقات وزنه برداری نامجو در رشت حضور می‌یابند.
اگر چه مریم بخشی مدیرکل ورزش و جوانان استان گیلان، به محض ورود این دو بانوی چینی در کنفرانس مطبوعاتی گفته است که برای حضور این دو فرد مراقبت های لازم صورت گرفته، اما اگر سری به محل اسکان این دو چینی و همینطور محل برگزاری مسابقات بزنید، در می‌یابید این دو بانوی محترم از سوی هموطنان ما به عنوان ویروسی زنده تلقی شده برای این مسابقات تبدیل شده‌اند.
مریم بخشی دیروز (دوزادهم بهمن) گفت: حضور این دو مدرس چینی با هماهنگی‌های انجام شده با وزارت امور خارجه، وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان صورت گرفته و روادید آنان نیز بررسی شده است. وی ادامه داد: با توجه به گسترش ویروس کرونا در چین، این دو مدرس هیچ مشکلی نداشته و روادید آنها نیز از شهرهایی صادر شده که این بیماری در آن شیوع نیافته و همچنین آنان نیز برای خروج از کشور نیازمند کسب اجازه از سوی وزارت بهداشت خود هستند و همچنین در فرودگاه تهران نیز مورد معاینه قرار گرفته و این دو مدرس به هیچ وجه مشکلی ندارند.

اما همه این اظهارات آب در هاون کوبیدن بود و سالن برگزاری مسابقات به نوعی تحت تاثیر حضور این دو چینی قرار گرفت. نکته جالب ماجرا اینجاست این دو بانوی چینی ورزشکار نبوده و به عنوان مدرس به رشت آمده‌اند و احتمالا قرار هم نیست به محل مسابقات بیایند اما هموطنان کنجکاو ما بی‌صبرانه منتظر رویت آنها هستند.

البته پیش از این (هفتم بهمن ماه) علی مرادی رییس فدراسیون در دیدار با استاندار گیلان خبر از حضور تیم ملی چین در این رقابتها داده بود و همینطور مریم بخشی نیز پیش‌تر این خبر را اعلام کرده بود که خوشبختانه خود چینی ها به این نتیجه رسیده اند این روزها با دنیا کمتر مراوده داشته باشند تا بعدها به نسل کشی متهم نشوند!، اما دروازه ورود ایران برای چشم بادامی ها همچنان باز است تا مرگ را مثل همیشه به جان بخریم.

با توجه به اینکه این ویروس توانایی کشتن بیش از ۶۵ میلیون انسان را در سال دارد و هنوز هم واکسن و درمان خاص و معتبری برای آن پیدا نشده است، بهتر بود متولیان برگزاری مسابقات نامجو این دو بانوی چینی را هم مثل تیم ملی چین از حضور در این مسابقات محترمانه محروم می کردند.

چرا که حتی در صورت یافتن راه درمان این ویروس کشنده، به واسطه تحریم های دارویی، بعید است واکسن این بیماری به کشور ما راه پیدا کند. اما مریم بخشی و مسئولان وزنه برداری برای برگزاری یک تورنمنت ورزشی ساده، جان میلیون ها ایرانی را به خطر انداختند. اگر فردا خدای نکرده به اندازه یک درصد این ویروس در ایران و با محوریت رشت شیوع پیدا کند، آیا کاری از دست بخشی و مرادی بر می آید؟
اگر با معاینات ساده فرودگاهی، این ویروس قابل تشخیص بود که اروپا و امریکا با آن همه امکانات پیشرفته پزشکی اقدام به لغو پروازهایشان نمی‌کردند و رفت و آمد به نه تنها چین، بلکه به شرق آسیا را کلا معلق نمی‌کردند.

حالا یا جان انسانها برای مدیران ما مهم نیست و یا خواستیم رسم مهمان نوازی شمالی‌ها خدشه دار نشود، در هر صورت جام نامجو بدون این دو چینی هم می‌توانست برگزار شود و یقینا مشکلی برای آن پیش نمی‌آمد.

با تمام احترامی که برای این دو بانوی مدرس چینی قایل هستیم، اما ای کاش آنها نیز مسئولیت پذیر بوده و تن به این سفر غیر ضروری نمی‌دادند تا نه تنها ایران، بلکه دنیا را از خطر شیوع این ویروس نجات می‌دادند، البته شاید آنها می خواستند خود را نجات دهند.

در هر صورت باتوجه به ناشناخته بودن این ویروس و باتوجه به اینکه می‌گویند این ویروس یک دوره نقاهت در بدن بیمار دارد و بعد از ۱۰ روز بروز پیدا می کند، یقینا هرچقدر هم مراقبت های لازم صورت بگیرد، ممکن است بعد از خروج این چینی ها از کشور، در یابیم چه اشتباه بزرگی صورت داده‌ایم، اشتباهی که ممکن است به یک نسل کشی تبدیل شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.