موزه مطبوعات کشور در رشت افتتاح شد

برای نخستین بار؛

0 166

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان از راه اندازی نخستین موزه خصوصی مطبوعات کشور در این استان خبر داد.

«ولی جهانی» در مراسم افتتاح این موزه اظهار کرد: در این موزه مجموعه‌ای شامل ۲۰۰ عنوان از تاثیرگذار ترین و کمیاب‌ ترین جراید و نشریات چاپ شده در ۱۰۰ سال گذشته به نمایش گذاشته شده است.

وی تصریح کرد: برای برپایی و تشکیل محتوایی موزه مطبوعات از آرشیو غنی موسس آن استفاده شده و در کنار آن نسبت به جمع آوری دیگر مجلات و روزنامه ها که به گونه ای پراکنده وجود داشت، اقدام صورت گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با بیان اینکه برای برپایی این موزه از آرشیو غنی یکصد ساله موسس آن (محمد رضا میرفتوحی و خانواده) بهره گرفته شده است، گفت: شمارگان نشریات این موزه به ۱۰ هزار نسخه می رسد، با توجه به اینکه جنبه ملی این موزه مورد توجه است از نظر کمیت کمبود هایی دارد که برای رفع این نقصان به کمک همه کسانی که در این عرصه فعالیت دارند، نیاز داریم.

اندیشه برپایی موزه مطبوعات زمانی پا گرفت که فضای مجازی و در پی آن ایجاد شبکه های گسترده اجتماعی، بتدریج جای نشریات کاغذی را گرفتند و این ارتباط ارزشمند را به گوشه تاریخ راندند. ایجاد شبکه های اجتماعی برآمده از فن آوری اینترنت، فارغ از بروکراسی برپایی جراید است و افزون بر آن به حفظ محیط زیست و قطع کمتر درختان و مصرف کاغذ کمک می‌کند. موزه مطبوعات رشت با هدف پاسداشت تاریخ جراید تاسیس شد تا جایگاه معتبری شود در خدمت رسانی به پژوهشگران و هر آنکس که از نشریه کاغذی خاطره دارد.

لازم به ذکر است؛ موزه مطبوعات رشت در خیابان سعدی، نبش خیابان پورنقاشان، پاساژ میخک طبقه اول قرار دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.