کاهش آب سد سفیدرود

0 421

مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان از آبگیری۶۲ درصدی حجم مخزن سد سفیدرود خبر داد و گفت: بر اساس آمار ۶۶۷ میلیون متر مکعب آب در پشت سدسفیدرود وجود دارد. این درحالیست که سال گذشته به دلیل بارش‌های خوب حجم مخزن سد سفیدرود به طور کامل آبگیری می‌شد.

«وحید خرمی» با بیان اینکه بخش اعظمی از اراضی کشاورزی گیلان توسط آب‌ سد سفیدرود آبیاری می‌شود، اظهار کرد: سد سفیدرود یکی از مهم‌ترین سدهای گیلان است که بیش از ۹۰ درصد آب کشاورزی اراضی شالیزاری گیلان را تأمین می‌کند.

وی با اشاره به میزان آب وجود در سد سفیدرود استان گیلان افزود: بر اساس آمار ۶۶۷ میلیون متر مکعب آب در پشت سدسفیدرود با وجود دارد که متوسط دبی ورودی آب آن۱۱۱ متر مکعب بر ثانیه و دبی خروجی ۶ متر مکعب بر ثانیه است.

به گفته خرمی با توجه به کاهش مخزن آب سد سفید رود و تصمیم کمیته منابع و مصارف آب استان، شروع آبگذاری کانال‌های آبیاری بر اساس تقویم زراعی، کانال‌های تونل آب بر فومنات و کانال راست سد سنگر (مناطق شرقی گیلان) از روز ۱۲ اردیبهشت سال جاری و برای کانال چپ سد سنگر (مناطق مرکزی گیلان) از تاریخ ۱۶ اردیبهشت ماه است.

وی با اعلام جزئیات آبگذاری کانال‌های آبیاری در گیلان بیان کرد: مرحله اول آبگذاری کانال‌های آبیاری شبکه سفیدرود جهت نشای برنج ۱۶ روز به صورت پیوسته و سپس نوبت‌بندی آب به صورت هشت روز وصل و چهار روز قطع ادامه دارد.

در همین رابطه روز گذشته استاندار گیلان نیز گفت: با توجه به وضعیت موجود آب در سد سفید رود و دیگر ذخایر آبی استان، از همه ظرفیت ها برای مدیریت مطلوب و بهینه آب با مشارکت مردم استفاده شود.

وی افزود: اجرای طرح‌های تامین آب ازجمله تعمیر، تجهیز و راه اندازی چاه های کشاورزی و ایستگاه های پمپاژ، تکمیل استخرهای ذخیره آب، بندهای انحرافی و سردهنه سازی در نقاط آسیب پذیر از سوی دستگاه های اجرای به منظور کاهش خسارات کم آبی در فصل کشاورزی مدیریت شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.