۵۷۶ نفر از دانشگاه فرهنگیان جذب می‌شوند

کمبود معلم در گیلان؛

0 165

وزیر آموزش و پرورش از استخدام بیش از ۷۲ هزار معلم جدید در سال آینده خبر داد. سهم گیلان ۵۷۶ نفر دانش آموخته از دانشگاه فرهنگیان است.

صحرایی تأکید کرد: نزدیک به ۲۰ هزار معلم جدید از دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی وارد خواهند شد. این استخدام بیش از ۶۰ درصد کل استخدام‌های دولت است.

از شروع سال تحصیلی جدید، کمبود معلم در مدارس به یکی از مشکلات اصلی سیستم آموزش ایران تبدیل شده است. آمارهای منتشر شده از سوی آموزش و پرورش حاکی از کمبود معلم در سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۳ بوده است. در واقع بعد از گذشت بیش از ۴ ماه از سال تحصیلی همچنان حدود ۲۳ هزار کلاس در کل کشور معلم ندارند!

همچنین اطلاعات منتشر شده در رسانه‌ها نشان می‌دهد به ازای هر معلم ۲۶.۸ دانش آموز وجود دارد در حالیکه به طور میانگین هر معلم باید ۲۰ دانش آموز داشته باشد. این درحالیست که بر اساس آخرین آماری که وزارت آموزش و پرورش در سال ۱۴۰۰ منتشرکرده، نرخ تعداد معلم به دانش آموز در مقطع ابتدایی ۳۳.۱۵، در مقطع متوسطه اول ۲۵.۰۲، در مقطع متوسطه دوم ۱۶.۴ و به طو کلی ۲۶.۰۳ بوده است.

حتی با ورود هزار نفر از نیروهای استخدامی و نیز از دانشگاه فرهنگیان باز هم با کمبود معلم مواجهیم. با این حال اجازه ندادیم تا کلاس‌های درس از وجود معلم خالی بماند.

در همین رابطه مدیرکل آموزش و پرورش گیلان از جذب ۵۷۶ دانش آموخته دانشگاه فرهنگیان در آموزش و پرورش گیلان به مرور خبر داد.

« محمد حسین رمضانی» گفت: این دانش آموختگان، ورودی سال ۹۸ دانشگاه فرهنگیان بودند که امسال فارغ التحصیل شده‌اند. همچنین هم اکنون یک هزار و ۳۵۶ دانشجو معلم هم در استان مشغول به تحصیل هستند.

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان با اشاره به بازنشستگی هزار و ۹۰۰ فرهنگی تا پایان مهر و افزایش این تعداد تا ۲ هزار و ۲۰۰ نفر تا آخر سال تأکید کرد: حتی با ورود هزار نفر از نیروهای استخدامی و نیز از دانشگاه فرهنگیان باز هم با کمبود معلم مواجهیم. با این حال اجازه ندادیم تا کلاس‌های درس از وجود معلم خالی بماند.

۵۷۶ دانش آموخته دانشگاه فرهنگیان در آموزش و پرورش گیلان که ورودی سال ۹۸ دانشگاه فرهنگیان بودند  امسال جذب می شوند.

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان با بیان اینکه پیگیر بهره‌گیری از نیروهای باتجربه بازنشسته فرهنگی هستیم، تأکید کرد: در حوزه ستادی در حال جذب افراد در مرحله تکمیل ظرفیت آزمون استخدامی هستیم که بزودی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

رمضانی همچنین به ادامه همکاری با افراد مشمول بازنشستگی اشاره و عنوان کرد: در کنار جذب از طریق آزمون‌های استخدامی و دانشگاه فرهنگیان، سه اقدام شامل تشویق افراد مشمول بازنشستگی به ادامه همکاری، ساماندهی بهتر در توزیع متناسب نیروها در کلاس و تخصیص غیرموظف به افراد شاغل و بازنشسته تا سقف ۲۴ ساعت برای مدیریت بهتر شرایط و تامین نیروی انسانی در گیلان انجام شده است.

وی در خصوص اقدامات این اداره کل به منظور رفع مشکلات مربوط به کمبود معلم برای سال‌های آینده اظهار کرد: درباره افزایش سهم جذب استخدام رایزنی‌هایی انجام شده، ضمن اینکه از ظرفیت تدریس دانشجو معلم نیز استفاده خواهد شد.

کمبود معلم در کلاسهای درس تنها چالش سیستم آموزش و پرورش کشور نیست. در حالیکه برخی کلاسهای درس به دلیل نبود معلم با مشکل مواجه شده‌اند و در برخی از شهرهای کشور پای خانواده‌ها برای تدریس به کلاسها باز شده است، برخی گزارشات از کاهش جمعیت دانش اموزان در مقاطع مختلف تحصیلی نیز خبر داده‌اند.

نزدیک به ۲۰ هزار معلم جدید از دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی وارد خواهند شد. این استخدام بیش از ۶۰ درصد کل استخدام‌های دولت است

 طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی؛ همزمان با کمبود معلم در سطح مدارس، تعداد بازماندگان از تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در استانها افزایش چشمگیر و نگران کننده‌ای داشته است.

طبق این پژوهش؛ « در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۲ به طور مشخص ۹۲۹ هزار و۷۹۸ نفر از تحصیل در مقاطع ابتدایی، متوسطه اول و دوم بازمانده‌اند. بیشترین فراوانی نسـبی بازماندگان از تحصیل مربوط به ۵ استان سیستان و بلوچستان، آذربایجان‌غربی، خراسان رضوی، خراسان شمالی و گلستان در سال تحصیلی ۱۴۰۰- ۱۴۰۱  اعلام شده است که فقط در سال تحصیلی جدید بیش از ۴ درصد از جمعیـت دانش‌آموزی استان سیستان بلوچستان ترک تحصیل کرده‌اند».

در حالیکه آمار دانش اموزان بازمانده از تحصیل در استانهای مختلف منتشر شده است اما بروی انتشار این امار در گیلان مهر محرمانه درج شده است. تلاشهای خبرنگار مرور برای دریافت این آمار از اداره کل آموزش و پرورش گیلان بی نتیجه ماند و این اداره از ارایه اطلاعات دانش اموزان ترک تحصیل کرده خودداری کرد.

اما مشاهدات میدانی و گزارشات غیر رسمی ارایه شده توسط معلمان و دانش آموزان از کاهش جمعیت دانش آموزی در مقاطع مختلف سال تحصیلی جدید در برخی مناطق استان حکایت دارند.

لازم به ذکر است؛ در گیلان بالغ بر ۳۷۰ هزار دانش آموز در حدود چهار هزار واحد آموزشی تحصیل می‌کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.