فعالیت رسمی ارکستر ملی گیلان از سر گرفته شد

پس از یک دوره تعلیق؛

0 796

«ارکستر ملی گیلان» به رهبری مرتضی سعیدی‌راد، خوانندگی حسین علیشاپور و حافظ روحانی این هفته در تالار مرکزی رشت روی صحنه رفت و به طور رسمی فعالیتش را آغاز کرد.

به نقل از ایسنا،«مرتضی سعیدی‌راد» درباره‌ی تشکیل این ارکستر گفت:«ارکستر ملی گیلان» در سال ۹۸ با انتشار فراخوان عمومی و مطابق با ساختار «ارکستر موسیقی ملی» تشکیل شد. هدف از تشکیل این ارکستر اجرای آثار ارکسترال مرتبط با «موسیقی ملی ایران» است و امکانی برای حضور و شناخت آهنگسازان و نوازندگان و به طور کل هنرمندان علاقه‌مند به این نوع موسیقی را فراهم می‌کند.»

رهبر ارکستر ملی گیلان در ادامه تصریح کرد:‌ «با شیوع کرونا تقریبا تمام فعالیت‌های جمعی به حالت تعلیق درآمدند.

اواخر سال ۱۴۰۰ با انتشار فراخوان عمومی جدید برای اطلاع علاقه‌مندانی که تمایل به حضور در این ارکستر داشتند و پس از برگزاری جلساتی با حضور اعضای هیئت مؤسس و همکاران و دوستان دیگری که در انتخاب نوازندگان ارکستر ما را همراهی کردند، این ارکستر فعالیت خود را از سر گرفت.»

وی درباره چگونگی انتخاب آثار گفت: «در این اجرا آثاری از آهنگسازان بزرگ موسیقی ایران از جمله استاد ابوالحسن صبا، روح‌الله خالقی، حسین دهلوی، علی تجویدی، همایون خرم، کامبیز روشن روان، پرویز مشکاتیان و … را روی صحنه بردیم. همچنین قطعاتی از موسیقی محلی گیلان اجرا شد. توجه به موسیقی بومی و اجرای آثار موسیقی نواحی مختلف ایران از دیگر اهداف این ارکستر است. در این بخش محدودیتی برای اجرای موسیقی مناطقِ دیگر قائل نیستیم اما موسیقی گیلان نقش پررنگ‌تری خواهد داشت.»

گیلان در سال ۹۳ پس از تهران دومین استانی بود که ارکستر ملی سمفونیک را با حضور ۸۰ جوان مستعد و هنرمند گیلانی تشکیل داد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.