رفتن به بالا
  • جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸
  • الجمعة ۱۵ ربيع ثاني ۱۴۴۱
  • 2019 Friday 13 December

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه 99 درصد صنایع موجود در گیلان خصوصی هستند، گفت: تنها یک درصد شرکت‌های موجود در گیلان دولتی هستند که بالای 90 درصد ظرفیتشان تعطیل است.

به گزارش مرور، جبار کوچکی‌نژاد در نشست هم‌اندیشی مجمع نمایندگان گیلان با مدیران شورای هم خانواده صنعت، معدن و تجارت استان گفت: بسیاری از شرکت‌های خصولتی در گیلان تعطیل هستند در حالی که تمامی زیرساخت‌های لازم در زمینه فعالیت شرکت‌های خصوصی، خصولتی و دولتی در گیلان وجود دارد و باید دولت زمینه‌های دیگر را برای حضورشان فعال کند.
کوچکی نژاد ضمن انتقاد از تعطیلی شرکت پوشش گفت : تنها 70 درصد شرکتها در شهر صنعتی رشت فعال هستند. اینکه تنها دودی از کارخانه‌ها بلند شود ملاکی برای فعال بودن شهرک‌های صنعتی نیست.
عضومجمع نمایندگان گیلان افزود: شرایط نگه‌داری از سرمایه‌گذار صنعتی دراستان فراهم نیست و آنها مجبور به فرار می‌شوند.
در سطح شهرکهای صنعتی استان بیش از 1500 شرکت صنعتی وجود دارد که چیزی در حدود 832 واحد درآنها به بهره برداری رسیده است.
دریافت مالیات درچندین نوبت، اخذ ارزش افزوده در زمان تولید کالا و نبود برند سازی از جمله مشکلات تولید کنندگان در شهرکهای صنعتی استان است. همچنین استفاده نکردن از طرح آمایش سرزمینی در احداث برخی از شهرکها دراراضی نامناسب موجب عدم کارایی و نابازده بودن تولیدات درآنها شده است.
فعالان صنعتی در این رابطه معتقدند، عدم همکاری بانکها و برخی قوانین دست و پاگیر موجب کاهش تولید و درنهایت کاهش اشتغال در شهرکهای صنعتی شده­اند. شهرکهای صنعتی با توجه به اینکه رویکرد حمایت از صنایع کوچک و زود بازده را برعهده دارند توانسته اند از نظراشتغال موفق عمل کنند، اما هنوز در تولید برند وهمپوشانی کالایی از یکدیگر با مشکل مواجه هستند.

به اشتراک گذاری

اخبار مرتبطآخرین اخبار