ارسال نخستین محموله صادراتی ریلی از بندرکاسپین به روسیه

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی خبر داد:

22

مدیرعامل منطقه آزاد انزلی از ارسال نخستین بار صادراتی به وزن سه هزار و ۵۰۰ تن سیمان تولیدی یکی از کارخانجات داخلی به مقصد روسیه در بندرکاسپین خبر داد.

« محمد سجاد سیاهکارزاده» اظهار کرد: نخستین محموله‌ ترانزیت شده از مسیر ریلی رشت – کاسپین اوره بود که از مبدأ ترکمنستان به ترکیه ترانزیت شد و تاکنون پنج مرحله از این مجموعه ترانزیتی با حجم هزار و ۵۰۰ تن در هر مرحله تخلیه و بارگیری، شده است و ظرفیت ارتقاء آن تا ۶ هزار تن در ماه نیز برای این محموله وجود دارد.

 

وی با بیان اینکه تاکنون ۲ بار ترانزیتی و صادراتی از طریق راه آهن رشت – کاسپین ترانزیت و صادر شده است، گفت: این سازمان در انجام مأموریت های خود در خصوص توسعه مناسبات بین المللی کشور با اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا و حاشیه دریای کاسپین، با همکاری راه آهن و کشتیرانی دریای خزر انجام اقدامات عملیاتی برای حمل و نقل ترکیبی ریلی دریایی در بندرکاسپین را در دستور کار خود قرار داده است.

 

سیاهکار زاده ظرفیت صادراتی از این مسیر ریلی را ۳۰ هزار تن اعلام کرد و افزود: در زمینه صادراتی با توجه به ظرفیت زیرساختی به وجود آمده، فرصت‌های متنوعی برای افزایش و تنوع بخشی به محصولات و بازارهای صادراتی کشورمان در مناطق حاشیه دریای کاسپین، قفقاز، آسیای میانه و اوراسیا فراهم شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی افزود: با تکمیل ایستگاه راه آهن در ۵۰۰ متری اسکله مجتمع بندری کاسپین منطقه آزاد انزلی و ایجاد زیرساخت های لازم برای تسهیل، تسریع و افزایش حجم نقل و انتقال کالاها زمینه توسعه صادرات، واردات و ترانزیت کالا توسط این مجتمع بندری به وجود خواهد آمد.

 

لازم به ذکر است: اسکله رو رو مجتمع بندری کاسپین که نقطه اتصال خط ریل سراسری است، اسکله ای سه منظوره با قابلیت خدمات رسانی کامیونی، تخلیه و بارگیری کشتی های فله بر و جنرال کارگو است که همزمان با بهره‌برداری رسمی از خط ریلی رشت به بندر کاسپین، به صورت رسمی در مدار خدمات رسانی به حمل و نقل ترکیبی کشورمان و افزایش توان ایفای نقش در معادلات ترانزیتی در کریدورهای بین الملل قرار گرفته است.

راه آهن رشت- کاسپین ۳۱ خردادماه جاری و با حضور سرپرست ریاست جمهوری، افتتاح شد و اسکله رو رو، مجتمع بندری کاسپین نیز به صورت همزمان در مدار تخلیه و بارگیری کالا قرار گرفت تا زمینه تسریع و تسهیل در فرآیندهای نقل و انتقال کالا از طریق نخستین منطقه آزاد شمال کشور، فراهم شود.

نظرات بسته شده است.