تکذیب تبدیل غار دربند رشی رودبار به رستوران

میراث فرهنگی گیلان عقب نشینی کرد:

0 353

کمتر از یک هفته از اعلام خبر تبدیل کاربری غار باستانی دربند رشی رودبار به رستوران و موزه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، تبدیل غار دربند رشی رودبار به رستوران را شایعهه خواند و تکذیب کرد.

خبرگزاری دولتی ایرنا گیلان روز ۱۷ آذر با کد خبر: ۸۴۹۶۴۶۷۰  اعلام کره بود: «با استناد به کاوش های باستان شناسی، سابقه استقرار انسان در غار باستانی دربند روستای رشی (با شماره ثبت ملی ۱۳۲۱۸) به حدود ۲۳۰ هزار سال قبل باز می گردد و اینک خبر رسید این غار برای بهره برداری در قالب موزه، رستوران و بازارچه صنایع دستی به بخش خصوصی واگذار شد.» این خبر در ایرنا منتشر و در سایت تحلیلی-خبری مرور بازنشر شد.

اما پس از چند روز و اعتراض گسترده فعالان محیط زیست نسبت به این خبر، «ولی جهانی» مدیرکل میراث فرهنگی با تکذیب خبر تبدیل غار دربند رشی رودبار به رستوران افزود: یک سرمایه گذار موظف شده از فاصله ۱۵۰۰ متری ورودی غار مجموعه گردشگری شامل موزه محلی، بازارچه صنایع دستی، رستوران، سرویس بهداشتی و پارکینگ اختصاصی ایجاد کند تا تور‌های گردشگری قبل از بازدید از غار بتوانند اطلاعاتی از پیشینه باستانی و کشفیات باستان شناسی غار‌های دربند رشی کسب کنند.

وی با تأکید بر اینکه هیچ گونه دخل و تصرفی در ماهیت این غار صورت نمی‌گیرد گفت: سرمایه گذاری که حاضر شده در این مجموعه طرح را اجرا نماید یک سرمایه گذار بومی و فعال محیط زیست است که با رعایت ضوابط میراث فرهنگی طرح خود را اجرا می‌کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان اضافه کرد: ایجاد مسیر دسترسی مناسب و امن برای گردشگران و نصب تابلو‌های راهنما، از مواردی است که توسط سرمایه گذار اجرا خواهد شد.

وی اظهار امیدواری کرد که پس از صدور مجوز‌های لازم و سیر مراحل اداری و با نظارت کارشناسان و متخصصان و حفظ حریم منظری ، مجموعه غار‌های رشی و دره بند به یکی از مراکز گردشگری در سطح استان و کشور تبدیل شود.

گفتنی است؛ مجموعه غار دربند رشی رودبار با قدمت ۲۳ هزار سال، در دهه ۸۰ کاوش شده و از سرمایه‌های تاریخی و طبیعی استان و کشور است که جاذبه‌های مختلف تاریخی و طبیعی این غار و دره دربند موجب شده این ناحیه یکی از اهداف تور‌های گردشگری باشد.

لازم به ذکر است؛ در حدود ۱۱۵ غار در گیلان شناسایی شده که مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار دارد. غارهای دربند رشی، آویشو، دربند، دیار جان دیلمان از معروفترین این غارها در استان هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.