مقام اول برنج هاشمی در بین ارقام کشت شده در گیلان

0 704

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان از ظهور اولین خوشه های برنج در کوچصفهان رشت و همچنین روستای سروکوه شهرستان املش خبر داد.

«علی درجانی» گفت: اولین خوشه های برنج رقم علی کاظمی در روستای فشتم بخش کوچصفهان از توابع شهرستان رشت با سطحی معادل هشت دهم هکتار و رقم جمشید جو در روستای سروکوه شهرستان املش به مساحت چهار دهم هکتار به خوشه نشست.

به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان، برداشت برنج از مرداد ماه آغاز می شود و بیشترین رقم کشت شده در گیلان، رقم هاشمی است. طبق تقویم زراعی آغاز کاشت برنج از هفته اول اردیبهشت بوده و در سطحی معادل ۲۳۸ هزار هکتار کشت شده است.

وی با ابراز امیدواری به اینکه طی سالجاری محصول تولیدی بیش از یک میلیون و یکصد هزار تن باشد، تصریح کرد: شالیکاران گیلان با تولید ۷۵۰ هزار تن برنج سفید حدود ۴۰ درصد از برنج مصرفی کشور را تولید می کنند.

گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و باکیفیت برنج در کشور است که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و همچنین رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده است. ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم های کیفی و ارقام گوهر و سپیدرود جزو رقم های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می شود. بیشترین رقم های کشت شده برنج در این استان، رقم های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر ۸۵ درصد محصول برنج گیلان را شامل می شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.