بازارهای هدف اوراسیا در اختیار محصولات کشاورزی گیلان

0 528

گیلان قطب تولید سه محصول استراتژیک کشور یعنی برنج ، چای و زیتون است اما سه درصد کل تولیدات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.
این درحالیست که با عضویت ایران در معاهده اوراسیا و قرار گیری دبیرخانه آن در گیلان، فرصتهای صادراتی زیادی برای تولید کنندگان استان از جمله بخش کشاورزی برای در اختیار گرفتن بازارهای هدف این کشورها فراهم شده است. اما متولیان جهاد کشاورزی استان چه برنامه ریزی برای این هدف انجام داده اند و افق پیش بینی شده صادرات محصولات کشاورزی گیلان در بازارهای کشاورزی اروسیا کدام محصولات هستند؟
«بهمن علیزاده » معاون برنامه ریزی و اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی گیلان در این رابطه به مرور گفت: در حال حاضر کیوی، چای، محصولات لبنی ، سبزی و صیفی، مرکبات، زیتون و فراورده های آن ، گل و گیاه زینتی و گیاهان دارویی از جمله گل گاوزبان، فندق و بادام زمینی از مهمترین محصولات کشاورزی گیلان در صادرات به بازارهای هدف کشورهای اوراسیا هستند.
وی افزود: کشورهایی که خریدار محصولات کشاورزی گیلان هستند شامل روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس و ارمنستان است.
معاون برنامه ریزی جهاد کشاورزی درخصوص طرح جامع کشت گیلان در جهت ارتقا تولید و هدف گیری بازارهای هدف اوراسیا گفت: بر اساس توافقات صورت گرفته از سوی وزارت جهاد کشاورزی درشرایط خاص اقتصادی فعلی ، طرح جامع کشت با محوریت الگوی زراعت برنج تدوین شده و درحال اجرا است. به دلیل اینکه قیمت تولید و صادرات محصولات کشاورزی در کشور بالاتر ازسایر کشورهای هدف است فعلا افق برنامه صادراتی برای سایر محصولات پیش بینی نشده است.
در این رابطه پیشتر « ذبیح الله نیکفر» نماینده استان در مجلس گفته بود: مزیت های فراوان عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا، جذب توریسم و صادرات محصولات کشاورزی است. وی با بیان اینکه امروز روش‌های کشاورزی از سنتی به مدرن تغییر یافته است، گفت: باید با تسهیل در صادرات کالا و بهره گیری ازمنابع مختلف در بخش تولید بازار خوبی برای ارسال محصولات کشاورزی به بازار کشورهای حاشیه دریای خزر و اوراسیا فراهم کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.