ابریشم گیلان در فهرست ثبت جهانی یونسکو

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری گیلان خبر داد:

0 368

با ثبت جهانی صنعت پرورش کرم ابریشم ایران در فهرست یونسکو، نام ایران در هفدهمین نشست کمیته بین الدولی حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس در تولیدات سنتی ابریشم در کنار ۶ کشور دیگر قرار گرفت.

«ولی جهانی» مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت: پرونده چند ملیتی «پرورش کرم ابریشم و تولیدات سنتی ابریشم» درهفدهمین نشست کمیته بین الدول حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس در شهر رباط مراکش به نام کشور‌های ایران، افغانستان، آذربایجان، ترکیه، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان ثبت شده است.

ولی جهانی افزود: با ثبت این میراث ناملموس، شمار میراث ناملموس ثبت شده ایران در فهرست یونسکو به ۲۱ عدد رسیده است.

وی با بیان اینکه دانش و مهارت بومی تولید ابریشم ایران در دی ماه ۹۶ در فهرست ملی میراث ناملموس ثبت شده بود گفت: پرونده چند ملیتی در همکاری مشترک ایران و ۶ کشور دیگر به رای یونسکو گذاشته شد که در نهایت منجر به ثبت جهانی شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با اشاره به اینکه براساس مستندات تاریخی ریشه نوغانداری و تولید ابریشم دست بافت به کشور چین باز می‌گردد و جاده ابریشم نقش بسزایی در انتقال دانش و مهارت داشته، افزود: ایران از جمله کشور‌هایی است که در زمینه تولید پیله و ابریشم شهرت جهانی دارد و نوغانداری، ابریشم بافی بعنوان صنایع دستی پایه ایی در گیلان نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

ولی جهانی افزود: نقوش دست بافته‌های سنتی گیلان مانند چادر شب بافی ورشتی دوزی برگرفته از نقوش هزاران ساله سفالینه‌های تپه‌های مارلیک رودبار است که نشان از توجه مردم این استان به هنر می‌باشد.

لازم به ذکر است پیش از این جنگل‌های هیرکانی که بخش عمده‌ای از آن در این استان قرار دارد نیز از سوی یونسکو ثبت جهانی شدند.

 ایران تا پیش از این، ۱۷ میراث ناملموس را در یونسکو به صورت ملی یا چندملیتی ثبت کرده بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.