منطقه آزاد انزلی، در انتظار کشتی توریستی


0 521

«سرگئی میلوشکین» مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان روسیه گفت: کشتی توریستی که مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی پیگیر شروع به کار آن در دریای خزر بود، آماده فعالیت در این مسیر به منظور توسعه گردشگری دریایی در این دریا می باشد و هم اکنون این طرح در مرحله انجام اقدامات اداری قرار دارد.

وی با بیان اینکه ترمینال کانتینری برای ایجاد خط ترانزیتی کانتینر، ظرف دو سال آینده در بندر علیا ایجاد می شود، خواستار معرفی مسئولین دو طرف و رفع موانع در کارگروه های تخصصی دو جانبه، جهت اقدام عملی برای رفع برخی مشکلات پیش روی شد.

میلوشکین، با استقبال از پیشنهاد ایجاد بانک مشترک در منطقه آزاد انزلی برای تسهیل مراودات دو جانبه، اضافه کرد: تأسیس این بانک مشترک اقدام درستی است که موجبات تسریع در گسترش مناسبات دو جانبه با محوریت دو منطقه را فرآهم می کند.

وی برطرف کردن مشکلات بانکی را سخت ولی ممکن اعلام کرد و افزود: از طریق توسعه همکاریها و ترانزیت بیشتر کالا می توان زمینه علاقه بانک ها برای حضور در این شبکه گسترده مبادله کالایی را پدید آورد.

میلوشکین با اشاره به دستور ولادیمیر پوتین، رییس جمهور فدراسیون روسیه در خصوص ایجاد منطقه دوم، منطقه ویژه اقتصادی لوتوس در بندر علیا آستراخان، افزود: بنا براین دستور که در ماه جاری صادر و تا پایان تابستان عملیات اجرایی آن انجام می شود، این بندر مهم روسیه در دریای خزر منطقه ویژه اعلام و به عنوان بخشی از منطقه ویژه اقتصادی لوتوس عمل خواهد کرد و در عین حال با دستور رییس جمهور افزایش مبادله کالا در مسیر کریدور شمال جنوب در دستور کار قرار گرفته است.

وی با استقبال از پیشنهاد دکتر مسرور در راستای بهره گیری از ظرفیت های کریدور شمال جنوب توسط دو کشور، اظهار کرد: منطقه ویژه اقتصادی لوتوس از چهار سال پیش با هدف توسعه مراودات با کشورهای حاشیه دریای خزر و به ویژه ایران شروع به کار کرده و هم اکنون ۱۷۱ شرکت با سرمایه ایرانی در این منطقه به ثبت رسیده و در سال گذشته میلادی با افزایش مبادلات دو کشور به ۲۷۳ میلیون دلار شاهد رشد مبادله کالایی به نسبت سال ۲۰۱۷ بودیم.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان عمده کالاهای صادره به ایران را غلات، گوشت گوسفند، فلزات و چوب عنوان و این افزایش را نشان دهنده ظرفیت های پیش روی دو کشور برای توسعه مناسبات در حوزه های دیگر ارزیابی و اظهار امیدواری کرد که با توجه به ظرفیت های پیش روی، علایق بازرگانان ایرانی و توافق نامه سه جانبه امضاء شده با منطقه آزاد انزلی و چابهار، منطقه ویژه آستراخان به انبار عمده کالاهای کشور شما برای صادرات به حوزه اوراسیا تبدیل شود.

سرگئی میلوشکین با اشاره به ظرفیت های موجود و طرح های توسعه ای روسیه، خواستار ترانزیت کالاهای کشورهای افغانستان، پاکستان، عراق توسط ایرانیان از طریق منطقه متبوع خود شد و افزود: با افزایش ترانزیت کالا در مسیر کریدور شمال جنوب، و کشورهای اطراف آن، زمینه توسعه همکاری ها و افزایش درآمدهای ارزی دو کشور فرآهم می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.