هشدار هواشناسی: برف و باران در راه گیلان

0 797

نقشه‌ های هواشناسی بیانگر نفوذ توده ‌هوای سرد و بارشی از عصر روز دوشنبه و فعالیت تا عصر روز سه‌شنبه در گیلان است. این در حالیست که گیلان در روزهای اخیر هوای نسبتا مطلوب و گرمی را پشت سر می گذارد. «محمد دادرس »مدیر کل هواشناسی گیلان گفت: از روز دوشنبه دمای هوا دراکثر مناطق استان به‌طور محسوس کاهش می ‌یابد و در برخی اوقات بارش برف و باران و وزش باد بسیار شدید است. ۱۰ تا ۲۰ درجه ‌ای دمای هوا برای این مدت پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: بارش در ارتفاعات به ‌صورت برف است و در بعضی از نقاط استان به ‌ویژه در نواحی ساحلی و مناطق کوهستانی، سرعت وزش باد نیز بسیار شدید پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: در روزهای آینده دریا مواج و طوفانی پیش‌بینی می ‌شود و شهروندان استان با توجه به آب‌گرفتگی و بالا آمدن آب رودخانه‌ها و سیلابی شدن مسیل‌ها از استقرار در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها جدا خودداری کنند.

دادرس با اشاره به اینکه احتمال اختلال در تردد خودروها در محورهای کوهستانی وجود دارد، تصریح کرد: مردم از تردد و سفرهای غیرضروری پرهیز کنند و رانندگانی که قصد عبور از محورهای کوهستانی را دارند با توجه به پیش‌بینی بارش برف در ارتفاعات، حتماً تجهیزات زمستانه ازجمله زنجیر چرخ، آذوقه و لباس گرم را به همراه داشته باشند.

مدیرکل هواشناسی استان گیلان با بیان اینکه پس از خروج سامانه بارشی، برای نواحی کوهستانی یخبندان پیش‌بینی می‌شود، گفت: بخش‌های مختلف کشاورزی نظیر گلخانه داران، پرورش‌دهندگان ماهی و مرغداری‌ها با توجه به حوادث احتمالی تمهیدات لازم را به عمل‌ آورند.

دادرس بابیان اینکه هرگونه تغییر در نقشه‌های هواشناسی اطلاع‌ رسانی خواهد شد، گفت: مسؤولین با توجه به اطلاعیه صادره، تمهیدات لازم و توصیه‌های کارشناسی را صادر کنند. درحال حاضر آسمان شهر رشت صاف تا نیمه ابری، احتمال مه، وزش باد جنوبی (گرم) و برای بعدازظهر و شب شاهد افزایش ابر پیش بینی شده است، دمای هوای شهر رشت نیز در حال حاضر ۲۱ درجه سانتی‌گراد و بیشینه رطوبت نیز ۹۰ درصد است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.