یک بام و دوهوای گردشگری گیلان در ایام کرونا

0 300

ویروس کرونا بحرانی ترین روزهای شیوع خود را طی هشت ماه گذشته در کشور سپری می‌کند. با سه رقمی شدن آمار فوت شدگان در روزهای اخیر، بیش از ۳۰ استان کشور در حالت بحرانی قرار گرفتند و با اعلام تعطیلی، برخی از فعالیتهای اجتماعی و اقتصادی خود را محدود کرده اند.

درعین حال با ادامه‌ی وضعیت قرمز کرونایی در گیلان و اعلام جدی بودن وضعیت گیلان ازسوی دانشگاه علوم پزشکی، نه تنها محدودیتی از سوی ستاد استانی مقابله با کرونا وضع نشده بلکه با وجود نگرانی شهروندان از حضورگردشگران در تعطیلات پیش رو اقدامی در راستای محدودیت ورود و تردد مسافرین صورت نگرفته و حتی اماکن گردشگری و تفریحی بدون محدودیت فعالیتهای خود را در پذیرایی و میزبانی از گردشگران ادامه می‌دهند.

در همین رابطه امروز فرماندار رشت از مسدودیت سواحل شهرستان رشت در تعطیلات پیش رو خبر داد. «علی فتح‌اللهی» درجلسه‌ی ستاد مقابله با کرونای شهرستان رشت با اشاره به قرمز بودن این شهرستان و نبود تخت خالی بیمارستانی برای گردشگران گفت: در راستای جلوگیری از تجمع و ازدحام جمعیت ناشی از ورود گردشگران وعدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی آنها، کلیه مسیرهای ورودی سواحل و تفرجگاه‌های شهرستان مسدود می‌شود.

اقدامی که پیش از این نیز در تعطیلات محرم در رشت اجرا شد اما عملا تاثیری در ورود مسافرین به استان نداشت و طبق آمارها گیلان رتبه‌ی دوم سفر را در تعطیلات منتهی به تاسوعا و عاشورای حسینی به‌ خود اختصاص داد. بر اساس این آمار طی ۵ روز تعطیلات ، با ورود ۳۲۷ هزار و ۶۳۲ خودرو، گیلان میزبان یک ‌میلیون و ۱۴۶ هزار و ۷۱۲ مسافر ورودی بود.

از سوی دیگر با کاهش حساسیت عمومی مردم نسبت به درخواست‌های مکرر ستاد ملی مقابله با کرونا درخودداری از سفر، امروز دانشگاه علوم پزشکی گیلان از مسافرین خواست به گیلان سفر نکنند و هشدارها را جدی بگیرند. اما اکنون این سوال پیش می آید آیا اماکن اقامتی و گردشگری استان به مسافرینی که بدون در نظر گرفتن هشدارها وارد  گیلان می شوند خدمات ارایه می‌کنند؟

«منصورحلاج پور» مدیر کل گردشگری و میراث فرهنگی استان در گفت و گو با مرور از ادامه‌ی فعالیت اماکن اقامتی رسمی در استان خبرداد و دلیل آن را رعایت پروتکل های بهداشتی دراین واحدها بیان کرد.

حلاج پور با تاکید به اینکه تعطیلی اماکن اقامتی رسمی از جمله هتلها ، مسافرخانه ها و بوم گردیها ، فرصت جویی و سواستفاده  را برای اماکن غیررسمی اقامتی در استان فراهم می‌کند اضافه کرد: در هرصورت مسافرین وارد استان می شوند و با تعطیلی واحدهای رسمی دولتی و خصوصی استان به سمت واحدهای غیرمجاز می‌روند که هیچ گونه موارد بهداشتی و پروتکلها در آنها رعایت نمی شود و توسط سازمان قابل رصد هم نیستند.

حلاج پور با اشاره به نرخ زیر ۲۰ درصدی گردشگری  گیلان در ماههای گذشته ادامه داد: ایجاد محدودیت تردد و ورود به برخی از مناطق از جمله ماسوله که دارای بافت شهری و سکنه هستند در اختیار شورای تامین همان شهر است اما سایر اماکن گردشگری و تفریحی مانند قلعه رودخان تعطیل خواهند بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.