ذخیره گاه سفیدپلت آستانه در فهرست آثار طبیعی ملی ایران

1 1,033

۵۵ هکتار از ذخیره گاه سفیدپلت جنگل صفرابسته آستانه اشرفیه در فهرست آثار طبیعی ملی ایران به ثبت رسید.
«حسین آبکار» رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آستانه اشرفیه گفت: جنگل صفرابسته با مساحت حدود یکهزار و ۴۰۰ هکتار  ذخیره گاه و رویشگاه منحصر به فرد این گونه حفاظتی و حمایتی است و وجود این جنگل و درخت سفیدپلت موجب شده تا این شهرستان به عنوان رویشگاه مادری و اصلی این گونه حفاظتی در دنیا معرفی و شناخته شود.
وی به اهمیت ثبت ذخیره گاه سفیدپلت آستانه اشرفیه در فهرست آثار طبیعی ملی ایران اشاره کرد و گفت: حفاظت و احیاء ذخیره گاه سفید پلت از اهداف این ثبت است ، ضمن آنکه این رویشگاه به عرصه ای حفاظتی تبدیل می شود. بهره برداری  از ذخیره گاه سفیدپلت به عنوان اکوتوریسم و جذب گردشگران با رعایت مسائل زیست محیطی از جمله دیگر اهداف این ثبت بوده و با ثبت این ذخیره گاه در فهرست آثار طبیعی ملی ایران، اعتبارات حفاظتی نیز از طریق سازمان های بین المللی برای حفظ و احیاء درخت سفیدپلت آستانه اشرفیه تامین می شود.
سفید پلت درختی پهن برگ ، از تیره بید و بومی جنگل های شمال است ، که در مناطق جلگه ای و مرطوب به ویژه حاشیه رودها می روید. زیستگاه درخت سفید پلت جنگل های شمال کشور است. این درخت برگریز ارتفاعی بین ۲۵ تا ۳۰ متر دارد و زمان گل دهی آن در فصل بهار و اوایل تابستان بوده ، ضمن آنکه میانگین رویش قطری سالانه این درخت بیش از یک سانتی متر و عمر مفید آن بین ۷۰ تا ۹۰ سال است.
سفید پلت جزء درختان کوتاه عمر بوده و چوب آن به مانند صنوبر سبک است ولی به جهت داشتن الیافی کوتاه و فشرده تر در صنایع چوب ( فیبر سازی و کاغذ سازی ) بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجائیکه برگ های این گیاه برای دام خوش خوراک است به عنوان علوفه دام نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
امروزه به علت تخریب جنگل ها ، گونه سفید پلت نیز به مانند بسیاری از گونه های گیاهی دیگر که تنها در جنگل های شمالی می رویند در معرض خطر نابودی قرار دارد.
پیشتر نیز ۱۶  اثر طبیعی دیگر استان در فهرست آثار طبیعی ملی ایران به ثبت رسید.
تالاب سوستان، درخت آزاد روستای لفمجان لاهیجان، ذخیره گاه سفید پلت صفرابسته در شهرستان آستانه اشرفیه، درخت نمدار کهنسال درفک (کوف دار)، غار چشمه باد در شهرستان رودبار، رویشگاه گل صدتومنی، برزکوه، رویشگاه گل لاله شطرنجی، آبشار ویسادار (دیگاه وزن)، تیرو در شهرستان رضوانشهر، آبشار ورزان (سوباتان) و آبشار لاتون (بارزو آو) در شهرستان تالش، سوسن چلچراغ، آبشار خربو، قله شاه معلم در ماسوله، مجموعه روگا‌های انزلی و تالاب گمشده در شهرستان بندر انزلی و قله سماموس پذیرفته و در فهرست آثار طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.