۱.۲ درصد بالاتر از میانگین کشوری

تورم در گیلان؛

0 1,003

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با اشاره به انتشار شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها نرخ تورم کشور و استان طی خرداد‎ماه امسال گفت: نرخ تورم در گیلان ۱.۲ (یک و دو دهم ) درصد از میانگین کشوری بالاتر است.

«وحید طیفوری» با بیان اینکه نرخ تورم کل کشور در این ماه معادل ۳۹.۴ (سی ونه وچهار دهم) درصد است گفت: این میزان برای استان گیلان ۴۰.۶ (چهل و شش دهم ) درصد بوده است.

وی همچنین به جایگاه تورمی گیلان در میان استانهای کشور اشاره کرد و ادامه داد: گیلان طی خردادماه گذشته در بین ۳۱ استان، رتبه پانزدهم را از لحاظ کمترین نرخ تورم کسب کرد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با بیان اینکه استانهای سیستان‌وبلوچستان با نرخ  ۳۴.۲ (سی وچهار ودو دهم) درصد دارای پایین‌ترین و کهگیلویه‌وبویراحمد با نرخ تورم ۴۶.۹ (چهل وشش و نه دهم ) درصد دارای بالاترین نرخ تورم در کشور هستند، افزود: به این ترتیب ۷/۱۲( دوازده و هفت دهم) درصد بین نرخ تورم استان دارای بالاترین نرخ تورم و پایین‌ترین نرخ تورم تفاوت وجود دارد.

خوراکی و دخانیات صدر جدول تورمی

طیفوری همچنین به جزئیات اقلام تورمی اشاره کرد و گفت: طی همین مدت؛ نرخ تورم گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات کشور برابر ۵۱.۶ (پنجاه ویک شش دهم) درصد و گیلان برابر ۵۴.۵ (پنجاه و چهار و پنج دهم ) درصد و نرخ تورم گروه عمده کالاهای غیرخوراکی ‌و خدمات کشور و گیلان به ترتیب ۳۳.۲(سی وسه و دو هم ) درصد و ۳۴.۸ (سی وچهار و هشت دهم )درصد بوده است.

وی مقدار تغییرات تورم نقطه ‌به ‌نقطه خرداد‏ماه سال جاری را در کشور برابر ۵۲.۵ (پنجاه ودو وپنج دهم) درصد و استان برابر ۵۲ درصد اعلام کرد و افزود: بررسی تغییرات شاخص قیمت خرداد‏ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته نشان می‌دهد که مقدار تغییرات تورم ماهانه در کشور  برابر ۱۲.۲ (دوازده و دو دهم ) درصد و در استان برابر ۱۲.۱ (دوازده و یک دهم ) درصد است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.