تبدیل منطقه آزاد انزلی؛ به قطب اقتصادی شمال کشور

0 386

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی، مشاور دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، با بررسی روندهای موجود و زیرساخت‌های ایجاد شده در منطقه آزاد انزلی، اظهار کرد: این منطقه معبر و گذرگاهی برای تجارت، ترانزیت و صدور کالاهای ایرانی به کشورهای حوزه خزر و اوراسیا است که باید از این فرصت و مزیت به صورت کامل استفاده کرد.

مهندس محمد عطریانفر، با اشاره به بازدید چند روزه خود و هیأت مشاورین دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد از منطقه آزاد انزلی، آشنایی نزدیک با فرصت‌ها، زیرساخت‌های ایجاد شده و بررسی روندهای توسعه ای در حال پیگیری از سوی سازمان عامل منطقه مزبور را مهم‌ترین دلایل برنامه دیدار فوق بیان کرد و افزود: در این راستا آشنایی با برنامه‌های استفاده از ظرفیت‌های طبیعی و طرح های بوم گردی در حوزه گردشگری؛ پروژه‌های در حال ساخت بخش خصوصی در زمینه های تجاری در بخش زیرساختی و بازدید از بخش های مختلف مجتمع بندری کاسپین که با تکیه بر توانمندی بخش خصوصی کشور در حال ساخت است، در دستور کار قرار گرفت.

مشاور دبیر شورایعالی مناطق آزاد، بهره‌گیری از توانمندی‌های بخش خصوصی داخلی در حوزه‌های مختلف را قابل توجه ارزیابی کرد و گفت: احداث مراکز های تجاری برای مبادله محصولات تولیدی داخلی و خارجی،عرضه مستقیم کالا و ایجاد رقابت به منظور ارتقاء کیفیت؛ حایز اهمیت است.

وی به ارایه تحلیلی از مزیت های منطقه آزاد انزلی در قیاس با سایر مناطق پرداخته و موقعیت جغرافیایی آن را در عرصه‌های تجاری و ترانزیتی منحصر به فرد ارزیابی و اضافه کرد: دارا بودن فاصله‌ کمتر از چهار ساعته زمینی و یک ساعته هوایی، با پایتخت کشور زمینه تعامل و جذب سهل و سریع تر گردشگر و سرمایه گذار را برای تنها منطقه آزاد شمال کشور فراهم می کند.

مشاور دبیر شورایعالی مناطق آزاد، تمرکز جاذبه‌های متنوع گردشگری در منطقه آزاد انزلی، و توجه گردشگران به این نقطه جغرافیایی را فرصت مناسبی برای تبدیل شدن به قطب گردشگری از طریق برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه های مختلف اعلام کرد.

وی فرصت های ارتباطی ناشی از همجواری با دریای خزر به همراه سابقه ارتباطی خوب و نقاط ارتباط مشترک در عرصه‌ کریدورهای ترانزیت بین المللی کالا را مزیت دیگر منطقه آزاد انزلی برشمرد و افزود: علاوه بر موارد فوق، وجود مزایای قانونی، زیرساخت‌های مناسب حمل و نقل، و نقش منطقه آزاد انزلی در توسعه مناسبات کشورمان با اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا، این منطقه را به درگاه و معبر ارتباطی، ترانزیتی و صادراتی کالاهای ایرانی به کشورهای مزبور تبدیل می‌کند.

مشاور دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه علی رغم تلاش‌های انجام شده از زمان شروع به کار منطقه ویژه اقتصادی انزلی، در سالهای آغازین این منطقه دارای عقب ماندگی‌هایی بوده، اظهار امیدواری کرد که با رویکردهای مدیریتی اتخاذ شده در سالهای اخیر و اعمال نگاه حرفه‌ای مدیریت انسان محور، کاستی های گذشته برطرف می‌شود و منطقه آزاد انزلی به قطب اقتصادی شمال کشور تبدیل خواهد شد.

گفتنی است در هفته گذشته مهندس محمد عطریانفر، دریادار محمد حسین ملک زادگان و دکتر محمد معزالدین؛ مشاورین دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد از منطقه آزاد انزلی بازدید به عمل آوردند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.