مصلحت اندیشی

0 735

شورای شهر رشت را در شرایطی می‌توان همه جوره نقد کرد که فرهنگ مدیریتی حاکم بر کشور اجازه نمی‌دهد کام همیشه شیرین مدیران را با نمکِ نقد، شور کرد. حال ببینید شورای شهر رشت در این سه سال و چند ماه چه کرده است که حساسیتی روی نقد آن وجود ندارد و گویی همه متفق‌العمل حاضرند شورای پنجم شهر رشت را زیر نظر بگیرند و نقدش کنند.

غروب دیروز (۳۱ شهریور) روابط عمومی شهرداری رشت خبری منتشر کرد که گرهی دیگر به جامه‌ی هزار و یک رنگ این نهاد افزود. گرهی بزرگ که ظن احتمالات بسیاری را تقویت می‌کند. روابط عمومی این نهاد خبر از لغو احکامی داد که ناصر حاج‌محمدی در ۴۸ ساعت آخر حضورش در شهرداری رشت صادر کرده بود. خبری کوتاه که توضیحی درباره چرایی آن مرقوم نشده و تنها به دو کلید واژه «عدم طی شدن فرایندهای قانونی» و «برخی مصالح» اکتفا شده بود.

اگر این انتصابات مشکل قانونی دارد چرا شفاف اعلام نشده است که مشکلات شامل چه مواردی است و مصلحتی که شهرداری از آن دم می‌زند دقیقا چه معنایی دارد؟ اگر حکم منصوبان جدید توسط حاج‌محمدی تایید و امضا شده باشد پس قاعدتا باید سایر فرآیندهای اداری آن نیز به طور طبیعی طی شود، اما چرا این اتفاق نیفتاده است و خبر توقف این فرآیندها بسیار ناگهانی و بدون هیچ زمینه‌ای منتشر شده است؟ اگر اعضای شورا با پیگیری خود به دنبال لغو این انتصابات بوده‌اند چرا از روز استیضاح حاج‌محمدی تا امروز درباره این موضوع اظهار نظر نکرده بودند؟

از سوی دیگر لغو جلسه‌ی روز دوشنبه (۳۱ شهریور) به دلیل غیبت پنج عضو شورا سوالات دیگری به گردونه‌ی ابهام شورا اضافه می‌کند؛ آیا لغو انتصابات کار شورانشینان بوده است؟ اگر آن‌ها که اینهمه پیگیر بوده‌اند تا میراث حاج‌محمدی در شهرداری رشت را پاک کنند پس چطور بعد از چند بار آزمون و خطا هنوز برای انتخاب شهردار در دقیقه‌ی ۹۰ جام آبستراکسیون را سرخوشانه سر می‌کشند و تا تامین نشدن مطالبات گروهی‌شان به صحن نمی‌روند؟

از طرفی باید پرسید غایبان امروز چه کسانی بوده‌اند؟ اگر غایبان جلسه‌ی روز گذشته از طیف مخالفان حاج‌محمدی باشند می‌توان حدس زد که لغو انتصابات شهردار سابق رشت برای بازپس گیری قدرتی بود که حاج‌محمدی از آن‌ها ربوده بود. اما اگر غایبان جلسه دوستان خوب حاج‌محمدی در شورا بوده باشند اکنون باید دید در قبال این خبر چه واکنشی دارند و توضیحشان برای این بلاتکلیفی چیست؟ مگر اداره‌ی شهری می‌تواند به سادگی یک بازی کامپیوتری باشد که چند نفر را که به بازی برده بودیم بیرون بکشیم و قبلی‌ها را دوباره به زمین بفرستیم؟ این تعویض‌های ناگهانی را کدام داور با چه تابلوی تعویضی انجام می‌دهد که کسی نه عددهای روی تابلو را می‌بیند و نه می‌داند الان ورود و خروج نیروها با چه منطقی صورت می‌گیرد؟

شورای شهر هرچه می‌کند یک پای حیاتش می‌لنگد؛ اما این لنگیدن آنقدر مسیر حرکت رشت را کند کرده است که لاک‌پشت ها هم لازم نیست زحمت زیادی برای سبقت از جریان زندگی در رشت بکشند. شورای شهر در محکمه‌ای، متهم همیشگی بی‌مدیریتی است که بسیاری می‌توانند به هر طریق از نقد شدن فرار کنند. اما آن‌ها عاشق چالش‌ها و چاله‌هایی اند که روغنش را به امید اندک سودی به تن می‌مالند و مهم نیست که این همه نقد می‌شوند؛ آن‌ها به راه خود می‌روند تا سعادت تنها سهم خودشان باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.