رفتن به بالا
  • دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸
  • الإثنين ۱۱ ربيع ثاني ۱۴۴۱
  • 2019 Monday 9 December

۶۵ درصد صادرات کالاهای ایران به روسیه از مرزهای گیلان انجام می شود.
«ابوالقاسم یوسفی نژاد» رییس ستاد نظارت برگمرکات گیلان و مدیر کل گمرک بندرانزلی گفت: از مجموع کل صادرات ایران ۴۰ درصد به روسیه بوده و نیز 56 درصد واردات کالاهای روسیه به ایران از طریق گیلان و از مرز آستارا انجام می شود.
وی با تاکید براینکه در سال های اخیر روابط اقتصادی بین ایران و روسیه و کشورهای هم­سود بهبود یافته و حجم مبادلات کالا رو به افزایش است، افزود: توسعه روابط همه جانبه ایران و روسیه می تواند تاثیر بسزایی در اقتصاد و تامین منافع دو کشور داشته باشد.
مدیرکل گمرک انزلی با اشاره به لزوم تصویب لایحه پیوستن ایران به کشورهای عضو اوراسیا در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: پیوستن ایران به اوراسیا می تواند منشاء تحول در توسعه روابط و مبادلات تجاری باشد تا در کنار صادرات، علاوه بر واردات کالا  از روسیه به عراق و ترکیه و سایر کشورها نیز ترانزیت شود.
یوسفی نژاد با اشاره به لزوم استفاده از مزیت های گردشگری دربنادر انزلی و کاسپین تاکید کرد: با توجه به اینکه روسیه در حال ساخت دو شناور  برای توسعه گردشگری دریایی در خزر است زمینه لازم برای توسعه گردشگری بین بندرانزلی و بندر آستراخان وجود دارد .
بنادر انزلی ، آستارا و کاسپین از جمله مزیتهای اقتصادی و سرمایه گذاری استان گیلان هستند که در گسترش مبادلات تجاری دو كشور ایران و روسیه از طریق  درياي خزر نقش مهمی ایفا می کنند.
قرار گرفتن در مسير كريدور بين المللي شمال – جنوب، دارا بودن موقعيت ويژه در زمينه ارتباط با كشورهاي حاشيه درياي خزر، همجواري با بنادر آستراخان و لاگان در روسيه، راسنودسك در تركمنستان، اكتائو در قزاقستان و باكو در آذربايجان، دسترسي از طريق راه هاي مناسب، به بازارهاي مصرف كشورهاي همسود ( CIS )، نزديكي به فرودگاه بين المللي رشت و اتصال بنادر به راه آهن سراسری در آینده نزدیک از جمله مزیتهای بنادر استان گیلان درصادرات و واردات کالا به کشور است.
پیشتر نیز استاندار سابق گیلان با تاکید بر توسعه دریا محور در استان گفته بود: هم‌افزایی خدمات قابل ارائه در بنادر انزلی و کاسپین و آستارا در گیلان سبب می‌شود این استان نقش کلیدی در واردات، صادرات و ترانزیت کشور با کمک شرکای تجاری ایفا کند.
وی افزود: از جمله مزایای بنادر گیلان می‌توان زیر ساختاهای گردشگری دریایی اشاره کرد.

به اشتراک گذاری

اخبار مرتبطآخرین اخبار