بندر آستارا رسما منطقه ویژه اقتصادی شد

0 205

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور از اتمام تشریفات قانونی تبدیل بندر آستارا به منطقه ویژه اقتصادی خبر داد.

به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، «محمد راستاد» در بازدید از روند توسعه و لایروبی بندر آستارا، با بیان اینکه تمام تشریفات قانونی تبدیل بندر آستارا به منطقه ویژه اقتصادی انجام شده و این بندر هیچ محدودیتی در بهره‌گیری از مزایا و تسهیلات قانونی ندارد گفت: با تحقق این هدف، بندر آستارا سهم و نقش مهمی را در حمل و نقل دریایی شمال کشور ایفا می‌کند.

راستاد اضافه کرد: بالغ بر ۵ درصد از تخلیه و بارگیری بنادر شمال کشور به بندر آستارا اختصاص دارد. این بندر به عنوان یک بندر بازرگانی با بهره گیری از مزایای قانونی منطقه ویژه اقتصادی می‌تواند در فرآیند ورود و خروج کالا اعم از واردات مواد اولیه و صادرات محصولاتی که ارزش افزوده روی آن ایجاد شده است، نقش آفرینی کند.

وی اظهار امیدواری کرد: با توسعه روبناها و تجهیزات که توسط سرمایه گذار بخش خصوصی و لایروبی کانال دسترسی به این بندر، امکان ورود کشتی‌ها با هر آبخور و ظرفیت به بندر آستارا فراهم و حداکثر ظرفیت ممکن از بندر آستارا امکان پذیر شود.

گفتنی است طرح توسعه بندر آستارا با مشارکت بخش خصوصی از سال‌ها پیش آغاز شد. این واحد بندری به مساحت ۶۰ هکتار و برای تخلیه و بارگیری سالیانه ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا پیش بینی و طراحی شده است و یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن آن با یک اسکله اختصاصی به تخلیه و بارگیری سوخت و مواد نفتی مربوط خواهد شد و ۲ میلیون تن دیگر نیز به تخلیه و بارگیری سایر کالاها اختصاص خواهد یافت.

پروژه ریلی آستارا- آستارا بخشی از کریدور ریلی شمال-جنوب و جنوب-غرب است که برای اجرای این پروژه، ۵.۸ کیلومتر خط ریلی در داخل خاک جمهوری آذربایجان و ۵.۱ کیلومتر خط ریلی در خاک جمهوری اسلامی ایران احداث‌شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.