۷ کشته و ۸۵ مصدوم نتیجه سوء مدیریت بحران در گیلان

ستادی که برای تشکیل جلسات بحران بود

0 398

پیامدها و خسارات بارش سنگین برف فقط محدود به شهرستان رشت و جاده امامزاده هاشم به سراوان نبود و سایرشهرستانها و مناطق روستایی استان نیز با مشکلات قطعی برق، آب شرب و مسدود شدن راههای اصلی مواجه شدند.

با وجود گذشت بیش از ۲۴ ساعت از مسدود شدن جاده اصلی رشت قزوین و در راه ماندن صدها خودرو در حد فاصل امام زاده هاشم به سراوان بسیاری از شهروندان  با رها کردن اتومبیلهای خود پیاده به سمت رشت حرکت کردند.

بی خبری از ساکنان رشته رود بالا

این درحالیست که مسوولان استان پیشتر اعلام کردند هزار و ۶۳۰ نفر از این افراد را در مساجد، ورزشگاه‌ها  اسکان داده اند. اما از سوی دیگر هنوز از سرنوشت مفقودان سقوط بهمن در روستای  رشته رود بالا بخش مرکزی رودبار خبری نیست.  گزارش ها حاکی است ۳ واحد مسکونی در زیر بهمن مدفون شدند و هنوز اطلاعاتی از سرنوشت سایر اهالی روستای مذکور در دست نیست اما نیروهای امدادی با تجهیزات وارد منطقه شدند تا ساکنان این واحدها را از زیر بهمن خارج کنند.

از شرق گیلان خبررسیده است که برق شهرستان رودسر و شهرهای شرق گیلان که از طریق استان تامین می شود از فیدر ورودی قطع است و درحال حاضر، اکثر شهرهای شرق گیلان با مشکل قطع برق مواجه اند. در شهرستان رودسر شهروندان همچنان مشکلات قطعی برق و آب شرب دارند  و هنوز راههای فرعی و روستایی رودسر بازگشایی نشده اند.

«حسین اسمعیل ‌پور» فرماندار رودسر نیز با تایید ادامه دار بودن قطعی برق در این شهرستان گفت: تعمیرات مربوط به اداره برق شهرستان انجام شده  اما  قطعی مستمر برق مشکلات زیادی را برای مردم به وجود آورده است. در حوزه‌ی شهری نیز با وجود اینکه آب مشترکین  وصل شده اما به دلیل یخ زدگی  لوله ها  هنوز آب قطع است. همچنین راه‌های اصلی  بازگشایی شده و هم ‌اکنون در حال بازگشایی راه‌های فرعی و روستایی هستیم.

قطع برق و راه

«سیروس شفقی»  فرماندار لنگرود نیز از وصل نشدن برق شهرستان لنگرود انتقاد کرد و گفت: متاسفانه قطعی برق مشکلات دیگری مانند افت فشار آب و قطعی آب در برخی روستاها و نقاط شهری را به دنبال داشته است و مردم لنگرود با مشکلات زیادی مواجه شده‌اند.

شفقی به کمک استان مازندران وشهرستان رامسر در بازگشایی راههای روستایی و فرعی اشاره کرد و گفت: اکنون تمام راه‌های اصلی باز شده و با کمک همکاران  راهداری رامسر درحال بازگشایی راه‌های روستایی و فرعی هستیم.

خبرهای ارسالی از آستارا  نیز حاکی است که این شهر با وجود اینکه زودتر از سایر مناطق استان درگیر بارش سنگین برف بود اما اکنون در وضعیت سفید بسر می‌برد و کلیه‌ی شریانها و راههای اصلی این شهرستان باز گشایی شده اند .

اما مسافران و رانندگان در راه مانده محور آستارا-اردبیل نیز به دلیل بسته بودن این محور، دو شب گذشته  را در مدارس، مساجد و زائرسرای امام ‌زادگان ابراهیم و قاسم (ع) آستارا سپری کردند.

بارش برف سنگین همچنین کلیه‌ی راه‌های اصلی و فرعی شهرستان رضوانشهر را  مسدود و موجب توقف و زمین گیر شدن خودروها در جاده‌ی رضوانشهر به تالش شد. پارگی‌های متعدد سیم ها و کابلهای انتقال در سطح وسیعی عملا برق شهرستان رضوانشهر را  قطع کرد که تاکنون با گذشت ۲۴ ساعت  فقط بخش های کمی از مناطق رضوانشهر برق‌دار شده‌اند.  بر اثرشدت باد و سنگینی برف و سقوط درختان بر روی سیم های برق و شکستگی تیرها و دکل های انتقال برق، خسارت سنگینی به این شبکه وارد شده است.

«یونس هوشمندپور» رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای رضوانشهر گفته هنوز موفق به بازگشایی راه‌های فرعی و مناطق سخت گذر دراین شهرستان نشده‌ایم اما ظرف ۲ روز آینده همه راه‌های باقی مانده فرعی نیز باز می‌شود.

بحران برف در گیلاندر مناطق جلگه‌ای شهرستان لاهیجان نیز بارش برف ۷۰ سانتی متری خسارت بار بود. قطعی برق، آب شرب و اینترنت هنوز در بیشتر مناطق این شهرستان ادامه دارد.

علیرغم اینکه «اسماعیل میرغضنفری » فرماندار لاهیجان از بازگشایی شریانها و خیابانهای اصلی شهر خبر می‌دهد اما  تردد در روستاهای لاهیجان همچنان سخت و فقط با زنجیر چرخ و توسط خودروهای کمک دار امکانپذیر است.

یک شهروند لاهیجانی می‌گوید: در حال حاضر هیچ امکاناتی وجود ندارد. در شهر لاهیجان تنها گاز موجود است و آب و برق نداریم و تنها در چند منطقه برق وصل شده است.

وی افزود: چهار ماشین اداره گاز و نیروهای شهرداری در حال فعالیت هستند ولی شهر خیلی بزرگ است. از هر ۴ نانوایی یک نانوایی باز است. مردم در مقابل  اداره برق  نسبت به این وضعیت اعتراض کردند. تنها ماشین های آفرود در حال تردد هستند تا وضعیت را بهبود ببخشند اما با مشکلات زیادی مواجه شده‌ایم و سطح برف و راه بندان زیاد است.

 سرگردانی مسافران در ایستگاه راه آهن

عدم اطلاع رسانی به موقع به مسافرین قطار رشت مشهد نیز موجب سرگردانی مسافرین در ایستگاه راه آهن رشت در جاده جیرده و منطقه فلکده شد. مسدود بودن مسیر و کندی حرکت در جاده جیرده رشت موجب شد مسافران قطار رشت مشهد ساعتها درانتظار وسیله نقلیه‌ی عمومی  برای رفتن به مرکز شهر باشند و بسیاری از شهروندان با خودروهای شخصی در غیاب تاکسی ها اقدام به جابجایی مسافرین کردند.

اما قطعی برق و مشکلات تردد در روستاهای حومه شهر رشت همچنان ادامه دارد. با وجود اینکه برق بسیاری از محلات رشت همچنان به دلیل پارگی سیم های برق قطع است از روستاها نیز خبرمی رسد تا کنون جاده های بسیاری از روستاها همچنان مسدود و برق با نوسانات شدید و قطعی ادامه دارد. روستاهای شالکوه ، ویشکاماتیر، سیاه اسطلخ ، فلکده ، طش ، کویخ ، گرفم ، کیژده رشت و روستاهای اطراف خمام در دو روز گذشته همچنان با مشکل قطعی برق مواجه هستنند.

محلات مختلف شهر رشت نیز از جمله حمیدیان، فرهنگیان، مطهری، بخشهایی از خیابانهای سعدی و تختی، ولیعصر و فرزانه بعد از گذشت ۲۴ ساعت همچنان در بی برقی به سر می برند. قطعی برق همچنین موجب قطعی و اختلال ۳۰۰ سایت تلفن همراه در استان شده است.

به گفته‌ی «مهرداد ترابیان» مجری توسعه ارتباطات روستایی وزارت ارتباطات اگر قطعی برق ادامه پیدا کند ممکن است با بحران ارتباطی در استان گیلان مواجه شویم.

وی افزود: برخی از سایت‌های تلفن همراه  که در استان‌ گیلان به ارائه خدمات مشغول بودند و ارتباطات را در این منطقه متصل نگه می‌داشتند  قطع هستند. در حال حاضر

مناطقی مانند ماسوله، لنگرود، لاهیجان، کومله، شلمان، رحیم آباد، خشکبیجار، آستانه اشرفیه و املش ارتباطات همراه تقریبا قطع است.

گفتنی است در اثر بارش برف در دور روزگذشته  ۱۰۲ نفر بر اثر تروما ناشی از سقوط و سر خوردگی به مراکز درمانی اعزام شدند و اورژانس گیلان به  ۷۳۵ نفر و ۱۷ مادر باردار در حوادث برفی امدادرسانی کرد. ناتوانی شرکت توزیع برق گیلان در برطرف کردن مشکلات قطعی برق در سراسر استان موجب شد ۸ اکیپ عملیاتی و اجرایی از استان های مازندران و مرکزی با ۴۰ نفر نیروی انسانی به استان گیلان اعزام شوند.

عذرخواهی بی نتیجه

«عظیم بلبل‌آبادی» مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان ضمن عذرخواهی از تمامی مشترکینی که برق آنها قطع شده است گفت: با تلاش شبانه روزی گروه های عملیاتی و اجرایی، پست های فشار قوی آستانه، کوچصفهان و صومعه سرا برقدار شدند که با اضافه شدن اکیپ های عملیاتی و اجرایی استان های مازندران و مرکزی، هر چه سریع‌تر تلاش خواهیم کرد تا خطوط و پست‌های برق را که از مدار خارج شده اند، برقدار و به مدار بیاوریم.

بلبل‌آبادی در خصوص برقدار کردن خطوط برق گفت: عمده مشکل در این خصوص، مسدود بودن جاده ها و عدم دسترسی به دکل‌های خطوط فشار قوی است که با حل شدن این مشکل، در اسرع وقت خطوط از مدار خارج شده را برقدار خواهیم کرد.

وی افزود: حجم بارش‌ها و گستردگی خرابی تجهیزات و تاسیسات برق به حدی است که علی‌رغم تلاش شبانه روزی اکیپ های عملیاتی، رفع کامل خرابی ها تاکنون میسر نشده است و انتظار صبر و شکیبایی از مردم شریف و فهیم استان گیلان را داریم تا بتوانیم در ساعات آینده، تمامی پست های برق و خطوط فشار قوی برق را به وارد مدار کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.